Článek
Přestože na lavice mnohdy usedáte na terase nebo na zahradě, neznamená to, že by šlo výhradně o exteriérový kus nábytku. Praxe už dlouhá léta dokládá, že patří rovněž do interiéru.
Napříč bytem
Lavice se u vás doma uplatní na mnoho způsobů. Kam ji dát a proč? Tradičně patří do jídelny, mnohdy seumísťuje do rohu a doplňuje stolem a židlemi v prostoru nebo další lavicí. Hodí se rovněž do dětského pokoje (s pevným, nečalouněným sezením může u malých dětí suplovat i stoleček) stejně jako do ložnice (často se staví k nohám postele nebo nahradí peřiňák).
Velice praktické a téměř nezastupitelné jsou lavice ve vstupních prostorách, v kombinaci s botníkem, případně dalšími odkládacími plochami. Ovšem pokud byste chtěli, větší lavice může dokonce nahradit i gauč v obýváku.
Z pohledu tvaru
Co je populární? „Na jedné straně to jsou hranaté tvary – ostré, pravé úhly a rovné linie. A na druhé klasické rohové jídelní lavice, u nichž je naopak patrné zaoblení. Podle toho, kam se lavice plánuje, myslete na zádové opěradlo. Praktické je například u jídelní lavice, pokud jste zvyklí dlouho stolovat. Jestliže však bude lavice sloužit na krátkodobé posezení či na odložení věcí, opěradlo není nutné,“ uvádí architektka Miroslava Karasová.
Lavice bez zádového opěradla působí čistším, modernějším dojmem a opticky tolik nezahlcuje prostor. A kdybyste ji použili v prostoru (nikoli u zdi) jako další místo na sezení do jídelny, je praktická i v tom, že se dá překročit, netřeba ji obcházet. Jiné možnosti však nabízí lavice s bočními opěradly.
Pokud hledáte sedací nábytek do jídelny, mrkněte se na tento článek: Rohové lavice: dokonalá vychytávka do malých kuchyní!
Materiálové možnosti
Je to podobné jako u jiného nábytku, na výběr máte hlavně dřevo a umělé povrchy aplikované na dřevodeskové desky, méně často kov a plast. Místo na sezení může být vyplněné pěnami, jež se překrývají textilem, nebo je bez polstrování.
„Dobrý kompromis představují podsedáky. Lavice bez polstrování působí poněkud strohým dojmem, kterého se zbavíte právě podsedáky, ostatně dají se sladit s dalším textilem v místnosti, například se závěsy na oknech nebo s prostíráním v kuchyni,“ připomíná Miroslava Karasová. Navíc s podsedáky snadno obměníte samotný vzhled lavice, ať už preferujete lesk, kůži, retro vzory, selský styl…
Dvojí funkce
Ze své podstaty je lavice určená hlavně na sezení. „Pokud z ní chcete vytvořit pěkný, dominantní solitér interiéru, pak bych doporučila provedení bez úložných prostor. Ale když se lavice plánuje do malých bytů, je logické, že lidé dávají přednost variantě ,dva v jednom´ a pořizují si lavici, která současně nabízí místo na ukládání věcí,“ upřesňuje Miroslava Karasová.
Často jde o provedení s výklopným sedákem, šuplíky nebo výsuvným boxem, nebo se lavice kombinují s boční skříňkou.
Každé řešení má své výhody a naopak. Lavice s úložným prostorem jsou těžší na manipulaci, u nich se předpokládá stabilní místo. Kdežto lavice s nožkami se přece jen dají snáze přesunout jinam. Kdybyste si to časem rozmysleli…
Stěhujete doma občas nábytek? A z jakého důvodu?