Článek
Patříte mezi ty, kteří přišli na chuť kávě z čerstvě upražených zrnek? Pak asi víte, kolik všelijakých variant může mít. Dnes bychom vám rádi představili nejoblíbenější druhy a také jejich správnou přípravu.
Druhy kávy
Cappuccino, latte, macchiato, americano… tyto a mnoho dalších nápojů mají společný základ – espresso, jen dolité různým množstvím vody nebo mléka. „Všechny obsahují stejné množství kávy, pokud nejsou připravované z dvojitého espressa, a i když se vám některý z nich může chuťově zdát silnější, je to jen ředěním,“ vysvětluje Ondřej Hurtík, barista pražírny Doubleshot.
Základem je tedy připravit opravdu dobré espresso. To je silný koncentrovaný nápoj o objemu asi 30 ml připravovaný z přibližně devíti gramů kávy servírovaný v kávovém šálku.
„U ostatních nápojů už to tak jednoduché není. Nejsou standardizované, každá kavárna je může a dělá jinak velké, do jiných nádob, takže následující popis je orientační,“ říká Ondřej Hurtík.
Espresso macchiato – základem je espresso dolité našlehanou teplou mléčnou pěnou, která by měla být dokonale propojená s kávou.
Cappuccino – základem je espresso, dolité teplou mléčnou pěnou do objemu zpravidla 150–180 ml. „Dobře připravené poznáte kromě chuti i tak, že se ho můžete napít ihned a neměli byste si spálit jazyk. Pěna má být dokonale spojená s kávou, nedělat ,čepici`, tvořit hladkou lesklou hladinu,“ radí Ondřej Hurtík.
Caffé latte – je velmi podobné cappuccinu, jen v šálku o větším objemu, zpravidla 200–300 ml s větším obsahem mléčné pěny.
Americano – espresso „prodloužené" horkou vodou. Zpravidla se servíruje ve větším šálku s horkou vodou zvlášť, aby si ji zákazník mohl dolít podle chuti.
Nápojů na bázi espressa najdete v nápojových lístcích více – například ristretto, což je espresso ze stejného množství kávy, ale menšího množství vody, lungo, tedy espresso s větším množstvím vody.
„Dobré espresso vyžaduje kvalitní vybavení a možnost nastavení – v kavárně se upravuje i několikrát denně,“ upozorňuje Ondřej Hurtík.
Jak připravit dobrou kávu doma?
Přece jen byste si rádi připravili dobrou kávu i doma? Pak investujte do kvalitního kávovaru. Jak ho poznat?
Pro zachování plné chuti espressa je nutné, aby bylo připraveno z čerstvě namleté zrnkové kávy. „Kávovar by si měl umlít vždy jen takové množství, které je potřeba pro zvolený nápoj. Jen tak je aroma zachováno. Záleží i na kvalitě mlýnků, na jemném a rovnoměrném mletí a tom, abyste stupeň mletí mohli nastavit podle chuti a použité kávové směsi,“ říká Dana Jirsíková z firmy De'Longhi.
Pro uvolnění a uchování plného aromatu čerstvě umleté kávy je nezbytná správná teplota vody použité k přípravě nápoje – měla by být v rozmezí 88–96 °C. Optimální tlak vody, minimálně devět barů, vede k získání dokonale krémové, husté a aromatické kávy.
„Příznivce alternativních typů mléka potěší exkluzivní LatteCrema Systém od De'Longhi, který umožňuje si například lahodné cappuccino s bohatou pěnou vyrobit i za použití mléka sójového, mandlového, rýžového,“ upozorňuje Dana Jirsíková.
Jaký kávovar?
Kvalitní kávovary nejsou nejlevnější, ale pokud chcete opravdu dobrou kávu, pak se vyplatí investovat. Tady máte pár tipů z několika cenových hladin.
Jaký druh kávy je pro vás ten „nej“? Napište nám!