Článek
Tapety zažívají svůj velký návrat a stávají se módním doplňkem interiéru. Platí to i o tapetách látkových, které kromě svého luxusního vzhledu dokážou nabídnout také několik praktických funkcí. V současnosti navíc klesá jejich cena, a tak si je může dnes dopřát takřka každý. I z obyčejného panelákového bytu pak lze udělat romantické bydlení či například reprezentativní a málem panské sídlo. Nevěříte?
Co umí látkové tapety?
Hlavní předností látkových tapet je jejich příjemnost nejen na dotyk, ale i na pohled. Díky tomu je mnohem snadnější bydlení pocitově zateplit a zútulnit. „Zmíněný měkký povrch tapet současně pohlcuje zvuk, a funguje tedy i jako zvuková izolace. Ruchy, hluky, ale stejně tak hudba nebo hlasitý hovor budou mnohem méně rušit sousedy či ostatní spolubydlící,“ udává interiérový architekt Ing. arch. Ivan Tomáš.
Výrobci látkových tapet nabízejí nejen tapety, ale většinou i kompletní sortiment bytového textilu. Je tedy velmi snadné vybrat tapety a například okenní závěsy nebo potahové látky, které budou mít stejný vzor. Nabízí se tak možnost dokonale sladit interiér a vytvořit požadovaný dojem celistvosti bez toho, aniž byste žádali o radu interiérového specialistu. Zkuste to vzít jako výzvu a pohrát si s vlastním bytem!
Trendem jsou geometrické vzory
Látkové tapety by z hlediska jejich vzhledu bylo možné rozdělit do dvou skupin. Jedna představuje moderní styl s převahou geometrických vzorů, což odpovídá současným trendům minimalisticky pojatého bydlení. Druhá, a početnější skupina, naopak nabízí vzory zcela tradiční připomínající dobu honosných aristokratických sídel. Pokud máte zájem, můžete být „in“. Pravdou však zůstává, že tradičně pojaté látkové tapety mají v sobě něco romantického, a toho je škoda nevyužít!
Tip redakce: Už jste viděli Nejkrásnější tapety roku 2012. Tyhle to u nás vyhrály! anebo se podívejte na Proměnu interiéru 3x jinak: Tohle dokážou tapety!.
Jak se látkové tapety udržují a jaké jsou ceny?
Stěny se v obytném interiéru většinou nikterak neošetřují a ani látkové tapety v tomto smyslu nejsou výjimkou. Vyrábějí se z nepřeberného množství umělých i přírodních vláken. Chcete-li přesto láýtku udržet v ideální čistotě, můžete tapety při větším úklidu vyluxovat stejně jako koberec. Vysavač ale nastavte na poloviční výkon, abyste látku nestrhli ze zdi.
„Zároveň je nutné dodat, že látkové tapety rozhodně nepředstavují žádné riziko pro alergiky nebo osoby trpící respiračními onemocněními a neexistuje ani žádné omezení ze strany lékařů, kteří by používání látkových tapet nedoporučovali. Zdravotní rizika prostě neexistují," uvádí Ivan Slavík ze společnosti Artes Design a dodává, že „kvůli zvyšující se poptávce už nejsou problémem ani dříve vysoké ceny, které se dnes pohybují v rozpětí od 300–1000 korun/m2“. Zbývá už jen uvést, že i látkové tapety se prodávají stejně jako běžné tapety papírové v rolích zpravidla od šíře 80 centimetrů.
Jak se instalují a kdo instalaci provede?
Nemáte-li stěny výjimečně hrbolaté nebo jinak poničené, pak je i instalace velmi podobná instalaci papírových tapet a probíhá tedy běžným nalepením na zeď. Mohou však nastat problémy s třepením okrajů a s jejich správným překrýváním, proto se doporučuje obrátit se na zkušeného tapetáře. Protože ve většině případů prodávají látkové tapety interiérová studia, která službu instalace nabízejí, tak by ani v tom neměl být žádný problém.
Ceny za nalepení tapet se přirozeně liší, ale orientačně je možné počítat s rozpětím přibližně okolo 500 korun za jednu hodinu práce řemeslníka. Jedna stěna o rozměru 4 x 2,5 m pak může zabrat kolem 3 hodin. Někdy se ale uvádí cena práce za 1 m2 a ta se pak pohybuje kolem 150 korun.
Kam látkové tapety nepatří?
- do koupelny a místností, kde by tapeta mohla přijít do přímého styku s vodou
- do kuchyně s nevhodnou digestoří a místností s problematickým odvětráním – textilní povrch by totiž mohl nasáknout mastnými parami a
- usadily by se v něm i případné nepříjemné pachy
- do místností, kde se kouří – jeho zápach se doslova vpije do textilního povrchu
Oslovily vás látkové tapety, anebo si myslíte, že to není pro vás? Řekněte nám to v diskusi pod článkem!