Článek
Stará známá pravda zní: Chcete-li se v místnosti vidět i po setmění, použijte centrální světlo. Ale pokud byste rádi dodali pokoji atmosféru nebo si posvítili na pracovní úkony nebo relaxační činnosti, vystačíte si s lampičkami. A skvěle!
Kam s nimi
Lampičky se nejčastěji používají v obýváku (pracovní kout, křeslo, v němž relaxujete či pro osvětlení televize), ložnici (na noční stolek, toaletní stolek, komodu nebo jiný kus nábytku pro základní orientaci), dětském pokoji (pracovní stůl, noční stolek) a ve spojovacích prostorách (opět pro základní orientaci, například nedaleko vstupu, kdy není hned nutné rozsvěcet centrální světlo). Všude pak je lze využít pro náladové osvětlení či zdůraznění konkrétního prvku, třeba vedle pěkné vázy, pod obrazem a podobně.
Barva světla
Lampičky a lampy můžeme rozdělit na dvě hlavní skupiny. „Do první patří takzvané úkolové, ty je vhodné vybavit studeným světlem, a do druhé náladové, které by měly poskytovat teplé světlo. Barva světla se vyjadřuje v kelvinech. Teplé světlo je nažloutlé, působí útulně, jde asi o 2700 až 3500 kelvinů. Kdežto studené světlo je bílé, až namodralé, a může mít i 6000 kelvinů,“ připomíná designérka Jitka Kolaříková.
Studenější světlo vybízí k aktivitě, podporuje myšlení a kreativitu, a proto se používá do lampiček určených na pracovní stůl nebo na stůl školáků. Kdežto teplé světlo uklidňuje; hodí se tedy do míst, kde chcete relaxovat.
Optické klamy
Rovněž samotný materiál, který se použil na výrobu lampičky, může do jisté míry ovlivnit barvu či intenzitu světla, jež z ní vychází. Například svítidlo z nerez oceli nebo betonu působí chladně, kdežto osvětlení z mosazi či ze dřeva (nebo z imitací dřevin) evokuje teplo.
„Zajímavý efekt vytváří lampičky skleněné či s lesklými povrchy, díky nimž se světlo odráží. Pokud ale zvolíte tmavé povrchy, ty opticky pohlcují světlo, takže prostor bude ve finále jemněji nasvícený, což vyvolává útulný dojem. Totéž platí i pro dřevo,“ upřesňuje Jitka Kolaříková.
Efektní, nebo nenápadné
Volba vhodného designu lampičky závisí na tom, co už máte doma. Například pokud je v obýváku velké, dominantní svítidlo, doplňte ho tvarově nenápadnými lampičkami. A naopak – jestliže jste zvolili minimalistické centrální osvětlení, efektní tvary či materiály si lze dopřát právě na lampičkách. Ty pak můžou současně hrát roli dekorativního prvku.
Lampičky i místo lustru?
V některých místnostech ani není nezbytně nutné pořizovat si centrální osvětlení. Příkladem budiž ložnice, která se obrazně řečeno může lampičkami jen hemžit. Jednu si dopřejte k toaletnímu stolku, abyste na sebe dobře viděly, další například ke křeslu, v němž odpočíváte, třetí a čtvrtou postavte na noční stolky…
„Myslete i na nástěnné lampičky, rozlévající světlo nahoru a dolů. Pokud mají tapety nebo omítka texturu, vytváří to úžasné efekty,“ uvádí Jitka Kolaříková.
Jestliže si při dodatečném nákupu lampiček nevíte rady, dodržujte jednoduché pravidlo: ke stávajícímu vybavení si pořiďte dvě lampičky shodného tvaru či stylu. Zatímco jedna může vyvolávat dojem omylu, u dvou už je patrný jasný záměr.
A kolik lampiček máte doma vy?