Článek
Kromě vzhledu, ceny a užitných vlastností byste při výběru podlahy měli zohlednit, jakou následnou péči daná krytina vyžaduje. Nesprávným ošetřením můžete podlahu znehodnotit a také přijít o záruku výrobce před uplynutím zákonné lhůty.
„Výrobce sám vždy doporučuje, jaké prostředky na údržbu jsou vhodné, aby byl zachován vzhled a všechny užitné vlastnosti dané podlahy. Tyto prostředky si výrobce testuje a ručí za ně. Pokud je spotřebitel nepoužívá, může dojít ke znehodnocení vzhledu podlahy i k poničení vrchních ochranných vrstev,“ upozorňuje Milan Mrkáček z firmy Kratochvíl Parket Profi.
Péče o většinu materiálů však není nijak složitá, například dlažbám a jejich údržbě jsme se už podrobně věnovali. Jen to prostě chce vědět, jak na to a čeho se vyvarovat.
Dřevěná klasika
Z dřevěných podlahsi můžete vybrat klasické parkety, masivní prkna či dřevěnou plovoucí podlahu. Záleží také, jestli je konečná úprava provedena olejem, či lakováním.
Každopádně by vám ale k běžné očistě měl postačit suchý hadr a vysavač. Ovšem vytřít „namokro“ se prostě občas musí. V tom případě vám poslouží navlhčený, avšak téměř dosucha vyždímaný hadr či mop – jakmile se jím podlaha setře, měla by být do minuty suchá.
Voda, v které jej máčíte, by měla být čistá, tedy bez nejrůznějších saponátů a čisticích prostředků. K odstranění odolnějších skvrn můžete použít slabou mýdlovou vodu nebo roztok vody a octa. Po vyčištění skvrn podlahu důkladně vysušte.
„Jestli jste přesně srozuměni s typem podlahy a s její povrchovou úpravou, můžete při stírání do vody přidat speciální přípravky na údržbu dřevěné podlahy. Opět však musíte dát pozor, aby byl mop dobře vyždímán. Pokud podlahu promočíte a voda zateče do spár, může dojít k nenávratnému poškození podlahy a zčernání spár,“ varuje Filip Horal ze společnosti Empiri, která se specializuje na dřevěné podlahy.
Přírodní je i korek
Mezi podlahy z přírodních materiálů patří kromě dřeva i hřejivý korek, který bývá také buď lakován, případně olejován. Proto postupujte obdobně jako u dřeva.
Pamatujte, že většina přírodních podlah nemá schopnost tvarové paměti, takže jakmile se jednou třeba kvůli přemíře vlhkosti zdeformuje či nějak vyboulí, už se do původní podoby nevrátí. V místnostech, kde udržujete záměrně nižší teplotu a vzduch není vysoušen topením, více větrejte. Přebytečná vlhkost musí někam odejít.
Oblíbené lamino
I zde platí několik zásad. Pokud často vysáváte, dejte pozor, abyste vždy použili nástavec na hladké povrchy. Byla by věčná škoda podlahu si poškrábat.
Pro mokré mytí je vhodné použít dokonale vyždímaný mop – používejte čistou vodu nebo přípravky určené na lamino. Stírejte vždy v podélném směru lamel. Zamezíte tak přílišnému ulpívání vlhkosti ve spárách. Pokud chcete lamino i do kuchyně či jiných prostor, kde hrozí kontakt s vodou, ošetřete ji speciálním přípravek na impregnaci spár.
Lino a „příbuzný“ vinyl
Nejméně náročné je klasické lino, které je položeno jako jeden kus. V případě moderních vinylových podlah, kdy se jedná také o PVC, jen v kusových dílech, dejte opět pozor na vniknutí vlhkosti mezi spáry. Pokud potřebujete odstranit odolnější skvrny, účinnější bude teplá voda v kombinaci s vhodným prostředkem – nepoužívejte žádné agresivní čističe.
Marmoleum
Marmoleum je další obdobou klasického lina, avšak vyrobeno čistě z přírodních materiálů. Na běžný úklid postačí opět dobře vyždímaný mop. V případě skvrn postupujte opatrně s pomocí jemného hadříku – na drsné kartáče zapomeňte. Přibližně jednou ročně můžete marmeloeum naimpregnovat speciálním přípravkem, prodloužíte tak jeho životnost.
Jakou podlahu máte doma vy? Z hlediska údržby jste spokojeni?