Článek
Jestli zrovna nežijete na Valašsku nebo nemáte babičku, která miluje pečení, asi se k poctivým domácím frgálům jen tak nedostanete. A co si budeme povídat, ty kupované za moc nestojí a na farmářských trzích jsou zase poměrně drahé.
Proto jsem se rozhodla otestovat domácí výrobu těchto kynutých koláčů. A výsledek? Vypilovala jsem pro vás recept, podle kterého se vám frgál zaručeně povede! Množství surovin můžete klidně vydělit dvěma, ale vaše okolí vás asi stejně donutí, abyste pečení brzo zopakovali…
Kynuté frgály
Na asi 8 koláčů potřebujete: 700 g polohrubé mouky, 300 g hladké mouky, 250 g másla, 150 g cukru krupice, 70 g droždí, 4 žloutky, ½ l mléka, ¼ lžičky soli, 1 vejce na potření
Na hruškovou náplň: sklenici hruškových povidel nebo 300 g sušených hrušek, 2 hvězdičky badyánu, 2 svitky skořice, 4 hřebíčky, cukr dle chuti. Na tvarohovou: 2 tučné tvarohy, cukr dle chuti, 1 vejce, 1/2 lžičky vanilkového extraktu, 1 sáček vanilkového pudinku. Na makovou: hrnek mléka, 1 a ¼ hrnku máku, cukr dle chuti, 2 lžíce rumu, 2 lžíce povidel, ½ lžičky skořice
Na drobenku: 200 g hladké mouky 180 g cukru krupice, 100 g másla
Na potření: 50 ml rumu, 100 ml rozpuštěného másla, lžíci cukru moučka
Postup: Droždí rozdrobte do misky a spolu se lžící cukru míchejte do rozpuštění. Přidejte 2 lžíce mouky a trochu vlažného mléka, aby vzniklo hladké těstíčko. Kvásek nechte asi 10 minut v teple vzejít a přidejte k ostatním surovinám: zbylé mouce, soli, cukru, rozpuštěnému máslu, žloutkům a mléku.
Rukama pořádně propracujte, mísu přikryjte utěrkou a dejte asi na půl hodiny do tepla kynout. Poté těsto znovu propracujte a dejte podruhé vykynout. Po druhém kynutí těsto opět propracujte a nechte potřetí vykynout, koláče pak budou neuvěřitelně nadýchané a s těstem se bude velmi dobře pracovat.
Mezitím, co těsto kyne, si připravte náplně: já použila naše hrušková povidla bez míchání z trouby, ale nic nezkazíte ani sušenými hruškami, které povaříte spolu s kořením doměkka, rozmixujete a podle chuti osladíte. Tvarohy oslaďte a prošlehejte s vejcem, vanilkou a vanilkovým pudinkem. Mák povařte s mlékem na hustý krém (podle potřeby přidejte máku nebo mléka), oslaďte a dochuťte povidly, rumem a skořicí.
Z mouky, cukru a rozpuštěného másla vytvořte drobenku.
Vykynuté těsto rozdělte na 8 částí, z každé na pečicím papíře vytvořte co nejtenčí placku, trochu jí zvedněte asi 1cm okraje a ty pak potřete rozšlehaným vajíčkem. Do středu dejte náplň, posypejte ji drobenkou a nechte ještě asi 15 minut kynout, než se vyhřeje trouba. Pečte asi 20 minut při 180 °C dozlatova. Ihned po vytažení z trouby můžete okraje koláče potřít směsí rumu, rozpuštěného másla a cukru.
A teď už nezbývá než čekat, až sladká vůně z trouby vyláká první mlsouny…
- Trojí kynutí se možné zdá zbytečné, ale zaručí vám opravdu lahodné a nadýchané těsto, které se nebude lepit.
- Experimentujte s náplněmi: kombinujte dvě na jeden koláč, k tvarohu přidejte zamrazené bobulovité ovoce nebo použijte i ořechovou náplň a domácí švestková povidla.
- Kynutí urychlíte tím, že mísu s těstem dáte do lehce vyhřáté vypnuté trouby.
Jakou náplň máte nejraději, makovou, tvarohovou, nebo snad hruškovou?