Hlavní obsah

Znáte svatého Štěpána a lidové zvyky s ním spojené? Je patronem jednoho slavného města…

Foto: Zvonimir Atletic, Shutterstock.com

Foto: Zvonimir Atletic, Shutterstock.com

Vánoce vrcholí svátkem svatého Štěpána. Je spojený s některými lidovými tradicemi a zvyky. Děti chodily koledovat a na děvečky a čeledíny čekala příjemná událost. Radostnou náladu svátku pak dokreslovali pastýři. Svatý Štěpán souvisí i s celou řadou pranostik. Zjistěte z našeho kvízu, co víte o druhém svátku vánočním.

Článek

Koleda, koleda, Štěpáne… Na 26. prosince připadá druhý svátek vánoční, který si připomíná prvního křesťanského mučedníka svatého Štěpána. Ten podle legendy položil život za víru v Krista, byl za ni ukamenován.

U nás máme Štěpána spojeného převážně s koledou. Koledníci zpívali, obcházeli chalupy a přáli hezké Vánoce. Za to dostávali jídlo a pití. I když se už tato tradice ve velkých městech nedodržuje, na vesnicích se s ní můžeme setkat dodnes. Se svatým Štěpánem, patronem koní, je spojená celá řada lidových zvyků a pověr. Pojďte si prověřit vaše znalosti v našem kvízu.

1. Svatý Štěpán je patronem města, kde je od roku 585 pohřben v chrámu. O jaké město se jedná?
2. Na svatého Štěpána většinou končila čeledínům a děvečkám služba. Ti buď smlouvu s pánem prodloužili, nebo odešli pracovat jinam. Za dobře odvedenou celoroční práci byli obdarováváni oblečením a typickým jídlem. Víte, o jaké se jedná?
3. Svatý Štěpán přináší hojnost pranostik, které jsou spojené:
4. Jelikož je svatý Štěpán patronem koní, bývalo zvykem dodržovat tradice a rituály spojené právě s těmito zvířaty. Na mnoha místech se i dnes tyto rituály dodržují. Který není pravdivý?
5. V minulosti lidé věřili, že v den svatého Štěpána, tedy na druhý svátek vánoční, musí být k obědu podáváno speciální jídlo. Víte, které to je?
6. K atmosféře venkovských Vánoc patřilo pastýřské vytrubování. Pastýři si totiž jako obecní zaměstnanci chodili dům od domu pro výplatu. Na jednom ze svých obrázků z roku 1945 to zachytil i Josef Lada: u rozzářeného okna stojí na zasněžené návsi žena s nůší na zádech a muž v kožichu vytrubuje pastýřskou fanfáru. Víte, jak se obraz jmenuje?
7. Na Štěpána není pána, tvrdilo staré pořekadlo, které souvisí se starověkým Římem, kdy v tento den:
8. Dary dostával i dobytek. Kromě medu, chleba a ovoce připravili hospodáři kravám a koním:
9. V minulosti po ranní mši vyšli mládenci z kostela s klobouky, které měli naplněné zrním. To pak házeli děvčatům na tvář, aby byla po celý následující rok zdravá a krásná. Jak se tomuto zvyku říká?
10. Kdysi dávno bylo koledování jen výsadou kněží a učitelů s jejich žáky. Teprve později začaly koledovat děti samotné. Od 19. století chodí:

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

Související témata:
Světci

Načítám