Hlavní obsah

Češtinářský kvíz: Jde sice jenom o pár písmenek, ale tentokrát se zapotí i jedničkáři!

Foto: Look Studio, Shutterstock.com

Foto: Look Studio, Shutterstock.com

Čeština je malebný, hravý a zábavný jazyk, ale rozhodně ne lehký. Gramatika a pravopis dávají zabrat nejen dětem ve škole, ale i dospělým. A existují češtinářské chytáky, které dokážou pořádně potrápit kdekoho. Nebo vy si s nimi poradíte?

Článek

Věčná nejistota, kde psát měkké i a kde ypsilon, kdy patří nad písmeno u čárka a kdy kroužek, k tomu to zpropadené „slyším f, píšu v“ a slavná mnemotechnická pomůcka pro to, kde se píše -mně- a nikoli -mě-, v podobě básničky „kdopak by si nevzpomněl, jak se píše zapomněl, jako pomník, pomněnka, domnívat se, domněnka“. Český jazyk je krásný, ale také plný zapeklitostí a chytáků. Jak si s nimi umíte poradit? Zjistěte to v kvízu.

1. Začneme častým problémem. Jak je to s psaním slov tip či typ. Víte to?
2. A máme tady další slovíčko, které často používáme. Otázka je, zda ho také správně píšeme. Která varianta je pravopisně správná?
3. I psaní číslovek bývá někdy oříšek. Která z následujících variant je špatně?
4. Kdy psát dvě n a kdy jedno, i v tom se často chybuje. Kde jsme udělali chybu my?
5. Když jdeme do salonu na úpravu nehtů a péči o ruce, používáme pro to slovo, s nímž je v psané podobě občas potíž. Která varianta je správná?
6. A pak tu máme skloňování slovesa být. Ze tří následujících variant je jen jedna správně. Která?
7. Teď se zastavíme u přídavných jmen účelových, tedy těch, která prozrazují, na co je nějaká věc určená, k čemu se používá. Například prkno, na němž se žehlí, přístroj, kterým se hasí, páska, jíž se něco lepí, a podobně. Jak je píšeme správně?
8. Velká písmena jsou samostatná kapitola... Která z následujících vět je napsaná špatně?
9. Zmatek tak trochu panuje i kolem přejatých slov končících na -on. Tady je to ale celkem snadné, pravidla povolují výrazy jako citrón, špión, balón, milión a podobně psát s krátkým i dlouhým o. Ale existují tři výjimky, kde je možná jen dlouhá varianta. Které z následujících slov patří mezi ně?
10. A skončíme často používaným slovem, jímž označujeme matku manžela či manželky. Jaká verze je správná?

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

Hudební výchovu také mají děti od první třídy, ale neznamená to, že bychom se v hudbě všichni bůhví jak vyznali. Nebo? Kvíz: Vyznáte se v klasické hudbě? Mozart a Smetana jsou základ, ale ne každý má všeobecný přehled

Načítám