Článek
Finanční gramotnost v Česku není tak dobrá, jak by lidé potřebovali, aby se zadlužovali rozumně a nekončili zbytečně v exekuci. Bohužel se to týká i mladých, kteří si tak mohou velmi zásadně zkomplikovat start do dospělého života. Co udělat pro nápravu situace?
Výuka o financích do základních škol
V oblasti financí tápe hodně Čechů, ale častěji se to týká lidí se základním vzděláním. „To nás utvrzuje v přesvědčení, že bychom se tomuto tématu měli věnovat už od útlého věku a zaměřit se na něj již v rámci základního vzdělávání,“ řekla Monika Zahálková, výkonná ředitelka České bankovní asociace. Není ovšem jasné, kdo by se měl takové výuky chopit. „Pedagogové mají učit žáky finanční gramotnosti, kterou se oni sami většinou neučili. A jak od nich samotných víme, nejsou si odborně jisti,“ říká Stanislava Křížová, manažerka programu Rozumíme penězům.
Proto je prvním krokem vzdělat učitele a pak teprve zajistit systematickou výuku. „Děti by se měly naučit rozhodovat o finančních záležitostech, a to jak osobních, tak rodinných. Mají se seznámit s finanční terminologií a naučit se zodpovědnosti za svá rozhodnutí. Cílem finančního vzdělávání je učit žáky hospodařit, tvořit krátkodobé i dlouhodobé rezervy a předcházet přeúvěrování, exekuci či insolvenci,“ vysvětluje Stanislava Křížová.
Kvíz: Máte své finance pod kontrolou?
Takto vzdělaní žáci by pak měli uspět i v následujícím kvízu. Vyzkoušejte si tedy, zda byste prošli i vy. O svých financích už dávno rozhodujete a základní znalosti určitě máte. Test připravili odborníci programu Rozumíme penězům a na jeho webu si můžete udělat i další varianty testu.