Článek
Sedací souprava je většinou prostorově nejvýraznějším prvkem v místnosti, a proto byste měli jejímu výběru věnovat dostatečnou pozornost. Kromě pěkného designu jde totiž o důležitější věc – o požadovaný komfort, tedy především příjemné posezení a snadnou údržbu.
Zaměřte se na kvalitu
Prvním ukazatelem jakosti je cena. Pohybuje-li se výrazně pod běžným průměrem daného typu sedačky, měli byste zbystřit. Pravděpodobně neuděláte kup století, ale spíš proděláte.
Šetřit se totiž nesmí ani na rámu, ani na výplních polštářů. Proto volte zásadně takový výrobek, který má rám vyrobený z masivního dřeva a kovu. Výplň sedacích a opěrných polštářů by měla tvořit studená polyuretanová pěna. Můžete se vsadit, že méně kvalitní plnivo se za pár měsíců prosedí a zdeformuje.
Nebojte se látkových potahů
Látková sedačka vás většinou vyjde levněji než kožená. A to není její jediné plus. Čalounění z látky totiž působí v interiéru příjemným a útulným dojmem. A co se týká barvy a struktury, můžete vybírat z několika stovek variant.
Za pozornost stojí materiály s nešpinivou (aqua clean) úpravou. Povrch takové látky je opatřen speciální vrstvou, která zabraňuje vsakování tekutin, jako je rozlité víno, inkoust či kečup, a chrání třeba i před skvrnami od jídla či propisky. Nečistoty zůstávají na povrchu, odkud je snadno odstraníte studenou vodou a hadříkem. Přesto však bohužel obecně platí, že látkové potahy jsou méně odolné než kožené, hůře se udržují a vydrží kratší dobu.
Kůži ocení alergici
Láká vás kožená sedací souprava? Její hlavní výhodou je, že se v ní nedrží roztoči, a proto se hodí do bytu, kde žije alergik. Kůže má nadto dlouhou životnost, stálý a luxusní vzhled a velmi snadno se udržuje.
Kožená sedačka je však o něco dražší než látková. Navíc plně chráněná, lakovaná kůže v chladné místnosti studí, zatímco v horkých dnech je méně prodyšná než textilní potahy – může vám být nepříjemné, že se na kožené sedačce budete více potit.
K dostání jsou také sedačky z nechráněné kůže. Při kontaktu s nimi máte sice velmi příjemný pocit, ale bohužel pak zažijete nepříjemné chvilky při následné údržbě. Tento typ totiž nesmíte čistit přípravky na chemické bázi. Naštěstí někteří výrobci nabízejí pohovky čalouněné kůží, která je „polochráněná“ slabou vrstvou laku – a tím předchozí problémy odpadají.
Komfortní prvek: polohování
S kvalitnějším odpočinkem je spojováno polohování sedaček. Oblíbené jsou polohovací mechanismy sloužící ke zvednutí nohou a sklápění opěrné zadní části. Můžete si však dopřát i úlevu pro přetížený krk v podobě hlavových opěrek. Když jsou opěrky zaklopené, je sedací souprava nízká a vypadá stylově. Při jejich vyklopení je sice vyšší, zato poskytuje pohodlnou oporu pro krční páteř a hlavu.
Někteří výrobci nabízejí i polohování zadní části pohovky. U tohoto typu (k dispozici je mechanická i elektrická varianta) se odsune zadní část do prostoru a tím vznikne obrovská plocha pro odpočinek. Při koupi takového modelu však musíte počítat s dostatkem prostoru v místnosti.
Spaní pro hosty: rozkládací sedačky
Při výběru sedačky je praktické myslet nejen na pohodlné posezení, ale také na další využití nového kusu. Díky rozkládací sedačce získáte během chvilky lůžko pro hosty. Dejte si však dobrý pozor, který typ rozkladu zvolíte. Sedák totiž nese celou tíhu sezení, a proto by měl být čalouněný napevno.
Raději se tedy vyhněte systémům, kdy je sedák jen volně položený, protože se s ním musí při rozkládání manipulovat. Životnost těchto sedáků je totiž o dost kratší. Před nákupem si nechte ukázat, jak funguje u konkrétního modelu rozkládací systém. A nezapomeňte si ve vybrané sedačce chvilku pohovět a přesvědčit se, že se vám v ní bude dobře sedět i relaxovat.
Láká vás kůže, nebo je vám milejší látkový potah?