Článek
Postup
01.
Dobrá jsou šťavnatější stehna, ale použít můžete i kuřecí prsa. Maso se lžičkou soli, polovinou lžičky celého pepře a vším ostatním kořením zalijte vodou a asi 30 minut vařte doměkka. Slijte, ale vývar nevylévejte. Maso oberte. Další možnost je použít zbytky grilovaného či pečeného kuřete.
02.
Zatímco se kuře vaří, ochuťte řecký nebo smetanový jogurt: prolisovaným česnekem, citronovou šťávou, trochou soli a ideálně i sezamovou pastou tahini, která studenou omáčku báječně dochutí a navíc je nabitá živinami. Seženete ji na internetu a ve zdravých a orientálních potravinách. Podle chuti můžete jogurt zředit trochou vody nebo vývaru z kuřete.
03.
V pánvi pak na troše oleje opražte mandle nebo pinie a dejte stranou. Ve stejné pánvi do zlatova a křupava opečte olivovým olejem pokropený, lehce posolený a na kousky pokrájený chléb pita – stačí jedna až dvě placky. Použít můžete i jiné světlé pečivo, které už není v nejlepší formě: housky a rohlíky, světlý chléb, pšeničné tortilly nebo ciabattu či bagetu jako v salátu panzanella.
04.
Až těsně před podáváním, aby pita nezměkla, prohřejte kuře spolu s trochou vývaru a scezenou cizrnu. Na velkou mísu navrstvěte opečený chléb, kuře s cizrnou, jogurtovou omáčku, mandle a nasekanou petržel. Případně vše rovnou promíchejte a jen dozdobte.
Tip: Kromě mandlí můžete jídlo posypat zrníčky granátového jablka, sladkou paprikou nebo čerstvou mátou či koriandrem.
Aby nic nepřišlo nazmar: V kořeněném vývaru z kuřete uvařte ještě propláchnutou rýži basmati, přidat můžete i špetku kurkumy nebo kari.
Baví vás blízkovýchodní kuchyně? Pusťte se ještě do oříškové muhammary, jehněčích koft nebo pomerančového dezertu basbousa.