Článek
Výrobci spotřebičů myslí na to, aby se vestavná trouba snadno instalovala do běžné kuchyňské linky. Pojďme to probrat podrobně.
1. Běžné rozměry
Kuchyňská skříňka mívá šířku 60 cm, a tak se šířka standardní vestavné trouby pohybuje kolem 56 cm (počítáno bez dvířek), takže se do nábytku dobře vejde. Klasická vestavná trouba má na výšku zhruba totéž co na šířku, ale dnes se často používají i takzvané kompakty – trouby o výšce asi 45 cm.
2. S ohnutými zády, nebo narovnaná?
Vestavné trouby se nejčastěji dávají do vysoké skříně zvané věž, nebo pod varnou desku. „Což je z 60 procent limitováno možnostmi kuchyně – sítě, dispozice – a zhruba ve 40 procentech si to určuje sám zákazník,“ má zkušenosti Jiří Schindler ze společnosti Rust design. Pokud můžete volit variantu umístění ve výšce, je to výhodné už proto, že se vám dokáže přizpůsobit. Třeba kuchařce vysoké 160 cm (175 cm) bude nejspíš vyhovovat horní hrana spotřebiče ve výšce zhruba 150 cm (165 cm), tedy ve výšce očí.
A kdy se dává trouba dolů pod varnou desku? Pokud to dispozice nedovolí, nebo když jste na to zvyklí, případně při spojení vestavné trouby s polyvalentní varnou deskou (deska se ovládá na troubě). „Pro současné používání varné desky a trouby je třeba zajistit správné odvětrání této vnitřní části kuchyňské linky tak, aby se zde vzduch nepřehříval a mohl volně proudit. Na to je nutné myslet předem, při návrhu kuchyňské linky,“ připomíná Jiří Šeba, zástupce značky Miele.
3. Vlevo, vpravo, uprostřed?
Ani z pohledu stran neexistuje jedno správné umístění, vždy je třeba vycházet z celkového uspořádání kuchyně. Podstatné je, abyste dobře viděli, jak se pokrm připravuje, a s horkým nádobím mohli bezproblémově manipulovat. Ideální by bylo, aby se poblíž trouby nacházel odkládací prostor (zpravidla se využívá pracovní plocha).
4. Výhody horní vestavby
Bonusem umístění do výšky je možnost kombinace s ostatními spotřebiči. Často se používá spojení klasické trouby s mikrovlnnou, případně i s kávovarem. Jestliže vás nelimitují rozměry kuchyně, vyberte si sami, zda budete dávat spotřebiče vedle sebe, nebo nad sebe. A aby u horizontální varianty nejen fungovaly, ale také lahodily oku, tedy byly v jedné rovině, pak se při kombinaci klasické trouby a kávovaru pod něj přidává ohřevná zásuvka. Počítejte s námi: trouba = přibližně 60 cm, kávovar = 45 cm, ohřevná zásuvka = asi 15 cm. Ale je to na vás.
5. S ledničkou vedle
Dříve se radilo, aby lednička stála dále od trouby, jak je to dnes? Za troubou nemá skříň „záda“, mezi stěnou a spotřebičem bývá mezera. „Dále je mezi spotřebičem a korpusem větrací mezera a mnohé trouby mají integrované průduchy na větrání. Navíc kvalitní moderní trouby jsou tak dobře odizolované, že jim nevadí ani sousedství lednice. Nezapomeňte, že vedle trouby se nacházejí boky skříně, následuje nepatrná škvíra, dále boky druhé skříně, až pak vestavná lednice,“ vysvětluje Jiří Schindler. Nebo lze mezi jednou a druhou skříní ponechat větší, několikacentimetrovou mezeru a tu opatřit lištami.
Současně myslete na odvětrávání vestavné ledničky, ale to musíte řešit vždy, ať už se nachází poblíž vestavné trouby, nebo jinde.
Jste zvyklí na vestavnou troubu, nebo doma stále máte sporák?