Článek
Domácích robotů jsou desítky, od nejzákladnějších univerzálních s jedním sekacím nožem po vychytané modely s mnoha výměnnými nástavci, doplněné dalšími funkcemi.
Podle čeho vybírat
Zvažte, co v kuchyni děláte nejčastěji a pro kolik osob. „Nejdůležitějším parametrem je velikost a výbava robotu. Každý má svou mez, za kterou nemůže jít. Například chcete připravit těsto; pak si v návodu ověřte, kolik mouky dokáže najednou zpracovat. Kdybyste těsto připravovali ve více dávkách za sebou, motor robotu se může přehřát,“ říká Jaroslav Krejčí ze společnosti Electro World. Proto někteří výrobci uvádějí maximální dobu, po kterou může být robot v provozu, či počet dávek, jež lze zpracovat těsně za sebou.
Co roboty umí?!
Samozřejmě hnětení, míchání, šlehání, sekání a většina i krájení a strouhání, mnohé jsou vybavené také mixérem s vyjímatelným či napevno usazeným nožem (hůř se čistí), který může plnit i funkci drtiče. Některé roboty mají i lis na citrusy a odšťavňovač, mlýnek na maso nebo nástavec na bramborové hranolky. Mezi vychytávky patří třeba mlýnek na obilí nebo takzvaný kostičkovač pro přípravu bramborového salátu. Ptejte se, co je součástí robota a které díly už se musí dokupovat.
Další parametry
Až budete vědět, co všechno přístroj umí a zda vám to vyhovuje, podívejte se i na velikost nádoby, v níž se suroviny připravují (pro čtyřčlennou rodinu na běžné použití se doporučuje mísa o objemu 3 až 4 litru, u mixéru nádoba 1,5 litru).
„Zajímejte se i o příkon neboli výkonnost robotu, za minimum se považuje 600 W, a materiály, z nichž je spotřebič a jeho příslušenství vyrobené. Většinou se využívá plast, kov, nebo jejich kombinace,“ vysvětluje Dobroslav Šanda z Philipsu. Za nejlepší roboty se z pohledu materiálu považují celokovové.
Nechybujte při nákupu
Předem si vyřešte, kde bude robot uskladněný. „Každý nemá v kuchyni speciální odkládací místo v podobě přihrádky v komoře nebo určitého šuplíku. Pak se robot často nechává na lince, čili zabere nějaké místo,“ uvádí Jaroslav Krejčí. A dodává, abyste si všímali i toho, jak se robot dostal do Česka: „Produkty z neoficiální distribuce vám znemožňují prakticky jakoukoli reklamaci nebo výměnu při poruše přístroje.“
Co se nosí
„Trendem v oblasti kuchyňských robotů jsou takzvané planetární systémy – přístroje s ramenem,“ říká Dobroslav Šanda. Robot s tímto systémem dokonaleji promíchá suroviny, protože metla se otáčí kolem své osy a současně rotuje v krouživých pohybech mísou. Pokud si právě takový chcete pořídit, počítejte s tím, že při výměně nástavce se rameno naklopí, a proto robot musí být od stěny kuchyňské linky vzdálený.
Někteří z nás ocení i spotřebiče, které se označují jako inteligentní, protože si samy nastaví výkon a rychlost s ohledem na množství a druh zpracovávaných surovin.
Nezbytné maličkosti
Nejlépe už v obchodě si vyzkoušejte, jak snadno se směnují jednotlivé nástavce, a ověřte si, zda má robot „nožičky“, které se přisají k lince. Pak vám během práce nebude „poskakovat“. Ovšem ke stabilitě přístroje přispívá už samotná konstrukce a použité kovové materiály. Mezi zdánlivé drobnosti patří například vybavení mísy uchy (u planetárních robotů). Je to maličkost, ale praktická.
A co za to?
Cenové rozpětí závisí na velikosti, funkcích a příslušenstvích. Proto je také tak široké – robot vás může vyjít na několik tisíc korun, ale i na mnohem více peněz.
Přejeme vám šťastnou ruku při nákupu a spoustu uvařených dobrot! Zkuste například Babiččiny recepty: Mrkvový dort, který nemá konkurenci!.