Článek
Vždy záleží na vkusu, ale snad jen málokomu by se nelíbila prostorná kuchyň s centrálním ostrůvkem. Ve velké kuchyni, kde se s ostrůvkem dopředu počítá, je jeho praktičnost a využití neoddiskutovatelné. Ale co když se pro ostrůvek rozhodnete až následně, případně po něm zatoužíte sice při plánování nové kuchyně, ale její rozloha je pro umístění ostrůvku na hraně?
„Kuchyňský ostrůvek je vhodný do větších kuchyní nebo do prostoru, kde je kuchyň spojena s obývákem, a ostrůvek tak vytvoří přirozený předěl. Šikovný bytový designér nebo architekt vždy poradí s vhodností kuchyňského ostrůvku a správným umístěním tak, aby místnost nepůsobila příliš přeplněně a zároveň ostrůvek plnil praktickou funkci,“ radí Andrea Freislebenová, vedoucí obchodu CZ a SK společnosti Technistone.
Aby nepřekážel
Aby byla kuchyně s ostrůvkem praktická, ergonomická a dala se pohodlně obsluhovat, potřebujete zejména dostatek místa. Prostor mezi ostrůvkem a kuchyňskou linkou by měl být minimálně 1,2 m pro komfortní pohyb v kuchyni i pohodlné otevírání zásuvek a dvířek umístěných proti sobě.
„Jako nejvhodnější a nejčastěji využívané se ukazuje plánování kuchyně s ostrůvkem do otevřeného interiéru, v kombinaci například s obývacím pokojem nebo jídelnou,“ říká Lenka Lehečková, tisková mluvčí společnosti Siko.
„Ostrůvek je možné v případě moderních, ale i klasických kuchyní spojit i s barovým „snídaňovým“ sezením. Je tu pak možné s kuchařkou či kuchařem komunikovat, což je z psychologického hlediska lepší, než když je ten, kdo připravuje pokrm, otočený čelem ke stěně a zády ke strávníkům,“ doplňuje architekt Lukáš Juřina ze společnosti Oresi.
Funkci dobře promyslete
Další parametry se odvíjejí od toho, jakou bude ostrůvek plnit funkci. Pokud bude varný, je potřeba dopředu plánovat přívod elektriky, který se schová pod podlahu, pokud bude mycí s kuchyňským dřezem, je potřeba počítat s přívodem vody a odpadem, také před položením podlahy.
„Z praktického hlediska myslete na instalaci alespoň jedné elektrické zásuvky umístěné na ostrůvku – z boku, dole nebo zabudovanou v desce. Na ostrůvku budete připravovat jídlo, postavíte tam kuchyňského robota nebo kávovar. Zásuvka by pak chyběla a zbytečně byste přeskakovali prodlužovačku,“ říká Andrea Freislebenová.
Stejně tak vždy myslete na osvětlení nad ostrůvkem, ať již formou svítidel nebo třeba digestoře s osvětlením. Důležitá je také kvalitní a dobře vypadající kuchyňská deska, která ostrůvku dodá šmrnc.
Mobilní „ostrůvek“ jako řešení do malého prostoru
A co když patříte mezi ty, kteří mají málo místa nebo z nějakého jiného důvodu prostě nemůžou mít napevno namontovaný ostrůvek, ovšem další pracovní plochu a úložné prostory by uvítali? Řešení mohou nabídnout „ostrůvky“ mobilní – či spíše kousky nábytku, které jako ostrůvky mohou fungovat.
Využít takto můžete třeba větší servírovací stolky, kuchyňské pracovní stoly, různé regály či skříně na kolečkách, které jsou určeny do kuchyně, takže výrobci pamatovali na pracovní desku. Tyto kousky jsou k dostání v nejrůznějších dezénech, takže vhodně doplní kuchyň jakéhokoli stylu. Navíc jakmile je po práci nepotřebujete, odsunete je, své využití najdou i mimo kuchyň. V létě se vám bude servírovací stolek hodit třeba na terasu.
Máte doma ostrůvek? A jste spokojení? Pokud nad ostrůvkem zatím jen uvažujete, inspirujte se ve fotogalerii.