Článek
Moderní kuchyně zaznamenaly v posledních letech nebývalý posun kupředu. Díky novým technologiím přípravy jídla a dokonalosti spotřebičů je práce v kuchyni mnohem jednodušší a časově méně náročná. Všichni ale i nadále potřebují správnou pracovní desku a dřez s vhodnou baterií.
Je dřevo opravdu tak fajn?
Mnohá z hospodyněk touží po krásné dřevěné desce, aniž by si uvědomila obtížnost a komplikovanost tohoto řešení. Přírodní dřevo je nádherné, příjemné na dotek a bezpochyby i nadčasové. Jenže je choulostivé na poškrábání i dlouhodobý kontakt s vlhkostí.
Obojímu se v kuchyni vyhnete jen stěží. Lze tomu z části předejít vhodným lakováním anebo voskováním a také samozřejmě důslednou pečlivostí a ochranou. Používejte tedy vždy a bezvýhradně krájecí prkénko a jakoukoli vylitou tekutinu ihned setřete. Svoji dřevěnou desku pravidelně ošetřujte vhodným prostředkem.
Když si nejste jisti důsledností, ale dřevěného dekoru se nechcete vzdát, je tu řešení dřevotřískové desky pokryté dekorativním laminátem v požadovaném vzhledu.
Dokonalá, ale chladná krása kamene
Jedním z nejoblíbenějších materiálů pro pracovní desku je přírodní kámen. Používá se žula a rula, ale také krásně vzorovaný mramor. Kouzlo přírodního materiálu se skrývá v neopakovatelnosti dekoru, kdy odchylky nejsou na závadu, ale naopak potvrzují pravost přírodniny. Přírodní kámen se hodí nejenom ke tradičním kuchyním, ale také do kuchyní moderních a technicky vybavených, jde jen o to vybrat tu pravou strukturu.
Nepopiratelnou výhodou pravého kamene je jeho značná tvrdost a dostatečná odolnost vůči poškrábání. Skvěle odolá i vysokým teplotám a vodě. Proto můžete pod kamennou desku bez obav usadit dřez. Nevýhodou, která mnohého odradí, je chladnost kamene a překvapivě i zvýšená citlivost vůči v kuchyni tak běžným kyselým tekutinám, jako je citronová šťáva nebo víno. Tak jako každý tvrdý materiál je i kámen křehký, a může tedy prasknout nebo se odštípnout.
Alternativou opět může být laminátová deska anebo materiál kompozitní. Z něj se kromě již zmiňovaných desek zhotovují i dřezy a obložení stěny mezi deskou a skříňkami.
Praktické dřezy
Také výběr dřezu podléhá podobným kritériím jako desky. Máte na výběr množství tradičních i moderních materiálů. Nejčastější je samozřejmě nerez, následovaný keramikou a moderním granitem. Každý z materiálů má své klady i zápory. Jde jen o to, správně posoudit své nároky i zvyklosti. Rozhoduje samozřejmě i styl kuchyně, do které dřez pořizujete.
Zajímavou a moderní variantou jsou dřezy z umělého kmene bezespárově integrované do desky. Výhodou je nejenom absence spár, a tím i velice snadný úklid, ale také sjednocení celkového vzhledu.
Elegantní ostrůvky a nerez
Nejen tradiční a stylové kuchyně využívají předností, které nabízí středový ostrůvek. Tento jistě zajímavý prvek je ale v prostoru natolik dominantní, že výběr materiálů a jeho vzhledu je třeba opravdu pečlivě zvážit. Vidět je totiž nejenom z kuchyně, ale většinou i ze společenské části místnosti – obýváku.
Atraktivně vypadá například nerez použitý nejenom pro dřez, ale také na pracovní desku. Je to materiál kvalitní a estetický, ale i téměř nezničitelný a snadno udržovatelný. Odolává vysokým teplotám i mastnotě, je ale třeba dávat pozor, abyste jej nepoškrábali ostrými předměty. Jsou na něm také dobře patrné kapky vody a stopy vodního kamene.
Moderní i stylový porcelán a keramika
Pokud toužíte po něčem stylovém, výjimečném a zároveň dokonalém, je tu pro vás varianta porcelánového či keramického dřezu. Vzhled může mít moderní pro usazení na pracovní desku či pod ní anebo atraktivní retro. Tento staromódní dřez je v podobě robustní vany samostatným prvkem kuchyně. Je dostatečně velký a pohodlný.
Porcelán i keramika jsou praktické a odolné materiály, jež se snadno udrží v čistotě, ale jsou křehké. Je proto třeba dávat pozor na pád těžkého předmětu, abyste je nerozbili, stejně jako v případě umyvadla v koupelně. Keramická může být i pracovní deska poskládaná z obkladaček. Zde je ale kolizním bodem množství těžko udržovatelných spár.
Kolik času trávíte v kuchyni?