Článek
První rekonstrukce bytu byla provedena v časové tísni, a i když byly kuchyň i koupelna zcela funkční, rodině se dvěma malými dětmi nevyhovovaly. Kuchyň poskytovala málo úložného prostoru a byl zde částečně zatarasený vstup do přilehlé komory, koupelna nabízela malou vanu a místnost bylo potřeba maximálně využít a zútulnit.
Výběr vhodných materiálů
Majitelé bytu se shodli, že chtějí do bytu světlé a přírodní materiály, které stylově ladí s celkovou historií domu – tedy žádnou modernu. Dřevo bylo v tomto případě jasnou volbou a je použito v rámci celého bytu. Do kuchyně i do koupelny byl vyroben nábytek na míru a využil se tak každý centimetr.
Kuchyň plná světla
Původní laminátová kuchyň působila stroze, bylo nutné ji lépe uspořádat, využít vysokých stropů a celkově místnost prosvětlit. Prostor musel být, kvůli vchodu do komory, rozdělen na dvě části. Nyní je sporák a dřez v jedné části kuchyně a v druhé je pracovní deska na přípravu jídel. Z původní kuchyně zůstal pouze obklad za linkou, ke kterému byla vybrána nová dlažba v menším formátu a s matnou povrchovou úpravou v jemné béžové barvě. Dlažba volně přechází i do koupelny, kam se vchází právě z kuchyně.
Bílé dřevo a mosaz
Do kuchyně míří denní světlo z prosklených dveří komory a z vedlejšího obývacího pokoje. Celá linka byla vyrobena z masivního dřeva. Vrchní skříňky jsou vyšší, než je obvyklé, ale díky vysokým stropům nepůsobí nijak nepatřičně. Prostřední prosklené části navíc opticky odlehčily jejich výšku.
Bílý nátěr dostal nábytek i původní zásuvné dveře do komory a obývacího pokoje. Pracovní deska je z dubu, oblé zakončení odlehčuje její masivní vzhled a je i praktické kvůli pohybu dětí v místnosti.
Kování, baterie a svítidla byly voleny v mosazném provedení, aby ladily s rustikálním stylem kuchyně. Původní kliky v domě byly také mosazné, došlo tedy ke sladění dalších prvků. Majitelé by časem rádi pořídili nové spotřebiče, aby lépe korespondovaly se stylem místnosti.
Kritické místo bytu
Kuchyň volně navazuje na malou předsíň a původní úložné prostory nebyly praktické. Nyní je možné pověsit kabáty na ramínko a obuv uložit do lépe řešeného botníku. Celý vstupní prostor je vyroben na míru z masivního dřeva a díky jednotnému stylu nábytku působí otevřený prostor uspořádaně.
Původně čalouněné vchodové dveře dostaly kazetové obložení, které koresponduje s celkovým zařízením bytu. Nad vstupem jsou praktické úložné prostory.
Netradiční koupelna s toaletou
Z kuchyně se vchází do koupelny s toaletou – původní vstupní dveře byly repasovány. Místo menší vany zvolila rodina praktičtější sprchový kout, který je vyřešen stylem walk-in, tedy snadným přístupem bez dveří.
Dlažba i obklad jsou ze stejné série, aby k sobě dokonale ladily, protože v místnosti byly využity další dva materiály: předělová stěna z luxfer a betonová stěrka ve sprchovém koutě, která kopíruje odstín dlažby.
I zde bylo využito masivního dřeva, a to na nové okno vedoucí do světlíku a na umyvadlovou a závěsnou skříňku. Umyvadlo a vrchní deska skříňky je z přírodního kamene, který skvěle doplňuje zvolenou dlažbu a obklad. Baterie, svítidla, dekorace i kování jsou opět v mosazném provedení a korespondují tak se stylem celého bytu.
Umění, nebo úlet? Grafička se vyřádila na své fádní koupelně. Co tomu říkáte?