Článek
Dnes už každý jistě ví, že mít v jedné místnosti více různých světelných zdrojů je praktické. A v případě prostor bez oken dokonce nutné.
Obecná pravidla
Vycházejte z charakteru daného prostoru. „Podle toho se volí množství světelných zdrojů, jejich výkon a životnost. Pokud se v místnosti musí více a déle svítit, berte v potaz ekonomickou stránku věci, úsporné zdroje by měly mít přednost. Důležitý je rovněž rychlý náběh, abyste dlouho nepobývali ve tmě či šeru,“ uvádí designérka Jitka Kolaříková. Každou místnost, která má více funkcí, rozdělte na zóny a jim přizpůsobte osvětlení.
Teplota světla
V místech, kde není jiné než umělé osvětlení, se vždy zajímejte o jeho barvu neboli teplotu. Odborně jde o chromatičnost, jež se uvádí v kelvinech (K). „Například pro osvětlení pracovní plochy v kuchyni se hodí světelný zdroj s teplotou 4000 K i více, ve spojovacích prostorách postačí 2700 K, tedy stejná barva, na kterou jste zvyklí u klasické žárovky. Některé moderní LED zdroje umožňují teplotu chromatičnosti měnit, což je ideální například v koupelně,“ vysvětluje Martin Sajbert z Philips Lighting.
Začínáme za dveřmi
„Nejdůležitější je rozsvítit si hned, jakmile vstoupíte do domu či bytu, tedy to chce jedno centrální osvětlení. Další se volí podle členitosti vstupního prostoru. Jím může být i delší chodba, tu je třeba vybavit více zdroji ve stropě. Dále myslete na osvětlení zabudované do zdí – dobrou volbu představují světla zasazená v dolní části obvodových stěn, která ,zalévají´ podlahu. Usnadní bezpečný pohyb i v noci, aniž byste museli rozsvěcet hlavní světlo,“ vysvětluje designérka Jitka Kolaříková.
Poblíž vchodových dveří je rovněž stěna či věšáky na kabáty, botník a zrcadlo, které lze osvětlit bočními lampičkami. A schodiště se nabízí doplnit LED pásky, jeho zdi nástěnnými svítidly.
Co si žádá kuchyně?
Nejlépe vidět potřebujete u pracovní desky kuchyňské linky. Světlo má být přímé, aby vás neoslňovalo a dopadalo na pracovní plochu. Často se zabudovává do dna horních skříněk, šikovná jsou i světelná dna těchto skříněk, ale světlo třeba na liště se dá instalovat také dodatečně (nikoli však do skla). Kde nejsou skříňky, tam poslouží světelné police nebo nástěnná svítidla.
Dále se hodí: světelná rampa nad horní hranou skříněk, osvětlení integrované do kuchyňského nábytku (některé funguje na senzory – při otevření dvířek/vytažení šuplíku se automaticky rozsvítí, jiné lze ovládat dálkově), LED pásky (například na dolním soklu)…
Lustr nad jídlením stolem
Když lustr zavěsíte příliš vysoko, nebude plnit svůj účel, a když je umístěný nízko, možná nebudete dobře vidět na ostatní, nebo se do něj při zvedání ze židle můžete bouchnout. „Vzdálenost mezi stolem a svítidlem není striktně daná, může jít o 60, 75 cm i 90 cm. Což závisí také na designu svítidla,“ připomíná Jitka Kolaříková.
Orientace v koupelně
Použitím jednoho hlavního světla ve stropu nic nezkazíte. Ne vždy je ale nutné, můžou ho zastoupit například bodovky v sádrokartonu ve stropě. Nutné je naopak studené osvětlení zrcadla nad umyvadlem, které všichni využijí při hygieně, dámy dále při líčení a pánové při holení.
„Teplé světlo zkresluje barvy. Rovněž světlo umístěné přímo nad vaší hlavou, na stropě nad zrcadlem, není ideální, opticky přidává léta. Ženám naopak lichotí rozptýlené světlo, přicházející z více stran. K tomuto účelu stačí zrcadlo nasvítit z boků, případně ještě shora, nesmí vás ale oslňovat,“ upozorňuje Jitka Kolaříková.
Další světla už jsou orientační (například v nábytku, jež může fungovat automaticky, na senzory, dále umístěné ve spárách obkladů, opět lze využít LED pásky) a náladová (nad vanou či sprchou – zde se doporučuje teplá barva).
Zprostředkované světlo
Mnohdy na prostor bez oken navazuje další místnost, která už okna má. Dostat světlo do tmavých míst jde snadno díky průsvitným či průhledným skleněným dveřím, skleněným stěnám nebo luxferám. A kdo bydlí v podkroví nebo v bungalovu, může se zaměřit také na světlovody. Když se jimi přivede optimální množství denního světla, za rok se dá průměrně ušetřit až 400 hodin svícení.