Článek
Nabízíme vám doporučení, jak „nabít“ jednotlivé místnosti. Naložte s nimi podle libosti, protože mnohé se dají uplatnit téměř v každém pokoji.
Pravidlo pro všechny
„Základem dynamického interiéru jsou kontrastní plochy velkých rozměrů, pracujte s barvami a materiály. Dobře funguje například jedna stěna provedená ve výrazné odlišné barvě nebo strukturovaný materiál, třeba přiznané cihly,“ uvádí designérka Eva Stalder. Zajímavě vypadají rovněž plastické obklady, strukturovaný materiál se dá navodit také jen opticky, tapetou s dekorem.
Zastavení v kuchyni
Není nutné, abyste si do kuchyně pořizovali extra členitou linku, ta musí být hlavně praktická. Energii sem dostanete i díky pokrytí části stěny mezi horními a dolními skříňkami obklady s výrazným makrodekorem. Dnes se často dává přednost obkladům skleněným, které nesou vzor z nepohledové části, takže se běžným provozem neponičí.
Velmi dynamicky působí sádrokartonové podhledy, často se používají v hlavních obytných místnostech pro optické oddělení kuchyňské části.
Uklizený obývák
Rychlou proměnu hlavního prostoru nabídne stylový mix, například kombinace moderní sedačky se starožitným sofa, spojení klasického ušáku s odkládacím stolkem z palet… Nebo kusové koberce s abstraktními vzory či 3D koberce. Skutečnou dynamiku slibuje koberec ve tvaru kruhu.
A nezapomeňte: energií vás nabijí nejen kontrastní prvky, ale také uklizený byt. „Což je nejvíce citelné právě v obýváku a pak v pracovně,“ říká architektka Miroslava Karasová.
Hravý dětský pokoj
Zejména u menších dětí stále platí: čím bude jejich zázemí barevnější, tím lepší. Nabídněte jim především herní prvky. Potěší je houpačka, dále místo, kde si můžou vytvořit vlastní skrýš, někde se vejde skluzavka. Využijte lana, sítě a hlavně fantazii. S potomkem můžete například natřít kousek stěny nebo starší dveře magnetickou či tabulovou barvou, a dítko tak získá další místo pro dovádění.
Pohoda v ložnici
Do místnosti na spaní by se zdálo příjemné přidat zeleň. „Já bych to však nedoporučovala, v noci rostliny produkují oxid uhličitý. Tady bych se více soustředila na záhlaví postele, na stěně za ním může být sbírka obrazů. Příjemně působí vzor vln a motivy vody a hodí se také kontrastní ložní prádlo, třeba s makrodekorem,“ uvádí Eva Stalder. Ženy by se ještě mohly zaměřit na koutek u toaletního stolku a bez ohledu na pohlaví se do ložnice hodí malá interiérová fontána.
Vodní ráj
Prostředí koupelny je jako stvořené pro vytvoření minizahrádky, živé rostliny působí velmi pozitivně. Po vzoru našich rodičů sem můžete vrátit nenáročné kapradiny, zkuste orchideje, lopatkovec, dracénu… A pohrajte si s drobnými doplňky včetně funkčních dekorací, které můžou vytvořit vzrušující prvek (třeba háčky pověšené cikcak).
Hala a chodba
Na vstupní a spojovací prostory se mnohdy zapomíná, změňte to. Tady se dají šikovně využít zrcadla: často se používají opravdu velká a nemusejí být ani zavěšená. „Naopak – stačí je opřít o stěnu, což díky úhlu, který svírají se stěnou, působí ještě dynamičtěji,“ připomíná Eva Stalder. Nebo se zaměřte na efektně dekorované rámy zrcadel, třeba v podobě slunečních paprsků.
A nezapomeňte na osvětlení. Mezi trendy patří například několik žárovek zavěšených na lanku, každá v jiné výšce, nebo svítidla skládající se z kovové konstrukce, aby vynikla samotná žárovka, případně taková, jež vycházejí z tvaru zdroje.
Inspirovali jsme vás, abyste svůj interiér nabili energií?