Článek
Podlaha je nejzatíženější část obydlí. Navíc by měla být vkusným doplňkem, který pozitivně ovlivní celkové vyznění interiéru – zvlášť dnes, kdy jsou v módě otevřené prostory a spojovacím prvkem pro všechny zóny bývá právě podlaha. Moderní podlahoviny jsou vzhledem i povrchovou úpravou většinou uzpůsobeny tak, aby se hodily do všech místností bez ohledu na to, k jakému účelu slouží. Přesto jsou mezi nimi rozdíly.
Které dekory jsou trendy
V poslední době frčí přírodní materiály nebo jejich imitace. Jedná se nejen o dřevo, ale také kámen, cementovou stěrku, beton, cihly a třeba i hrubé plátno. Znamená to, že dlažba sice vypadá například jako dřevo, ale přitom má všechny přednosti keramiky. Teplejší vinyl je alternativou chladné dlažby a stále častěji vyhlíží jako kámen nebo beton.
S chladnou dlažbou zatočí podlahové topení
Dlažba je téměř nezničitelná podlahová krytina, proto ji můžete bez obav položit i kolem krbu či kamen. Zároveň je ideální do prostor s podlahovým topením. „Díky dokonalým parametrům keramické dlažby je dosaženo ideálního rozložení teploty ve vytápěné místnosti a podlaha je stále příjemně teplá. Přitom jí nevadí bláto ani stopy dětské koloběžky, neboť jejími přednostmi jsou nejen odolnost, ale i snadná údržba,“ uvádí Pavla Nováková, zástupkyně značky Rako.
Keramika je odolná proti vlhkosti, tudíž je skvělá do předsíní, koupelen a kuchyní. A protože je k dostání v mnoha zajímavých designových úpravách, stává se populární i v obývacích pokojích a ložnicích. Nejméně vhodná je vzhledem k tvrdému a chladnému povrchu do dětských pokojů.
Vinyl je pružný a zároveň měkký
S vinylovou podlahou je to trochu jako s chytrou horákyní. Je přiměřeně tvrdá a přitom je pěkně pružná, což oceníte zvláště při došlapu. Neklouže, snadno se podkládá i udržuje, relativně dobře snáší vlhko a některé typy jsou vhodné i pro podlahové topení.
S trochou opatrnosti obstojí nejen v kuchyni, ale i v předsíni a koupelně. Nejvhodnější je však vinyl do obýváku, ložnice a dětského pokoje. Obzvlášť do pokojíčku můžete zvolit tzv. ekologickou variantu: podlaha má sice vzhled vinylových dílců, ale jejími hlavními složkami jsou ricinový olej a sádra. „Podlaha je zdravotně nezávadná, neuvolňuje žádné škodlivé látky a je absolutně bez zápachu,“ doporučuje Milan Mrkáček ze společnosti KPP.
Stálice mezi podlahami: dřevo
Dřevo je přírodní materiál. Jeho povrch je teplý, příjemný na dotyk a má dobré izolační schopnosti. Díky moderním technologiím ho lze teoreticky použít všude, nicméně s výběrem dřevěné podlahy je to trochu složitější než u předchozích krytin.
U obývacích pokojů, ložnice nebo pracovny není co řešit. Ani v chodbě se nemusí jednat o problematický povrch, když u vstupu zřídíte čisticí zónu. Do dětského pokoje, kde je podlaha hodně zatížená divokými hrami, je lepší zvolit dřevinu od střední tvrdosti výše – například dub.
Rizikové jsou kuchyň a koupelna, a to především kvůli vlhku. Do kuchyně se hodí středně tvrdé až tvrdší dřeviny. Vybírejte proto jedině třívrstvé krytiny – z měkkých dřevin se zásadně nevyrábějí. Do koupelny patří pouze dřevěná podlaha určená do vlhkých prostor – nejčastěji se jedná o exotické nebo tepelně upravované dřeviny.
A pozor: Dřevěné podlaze nesvědčí drápky domácích mazlíčků.
Až budete novou podlahu vytírat, použijte obyčejnou aviváž. Budete se divit, co všechno dokáže!