Článek
Koupelna „vonící“ venkovem se dá pojmout různě. Vždy ale platí, že kromě své základní funkce má uživatelům nabídnout také patřičný komfort.
Kde se inspirovat
Prvotní námět pro venkovský styl nabízí příroda. „Podstatné jsou všechny přírodní materiály. Přirozené dřevo ladí v kombinaci s kamenem, pálenou cihlou nebo kovem. Ačkoliv autentické materiály jednoznačně vítězí, nemusíte se bát ani jejich imitací,“ upozorňuje Lenka Lehečková ze společnosti SIKO koupelny & kuchyně.
A dodává, že často se jako základ venkovského stylu používá vzhled pálených cihel, který dokáže napodobit keramická dlažba. Ta může neméně zdařile imitovat rovněž dřevěná prkna. Díky vzorům a rozmanitým tvarům, včetně populárních hexagonů (šestihranů), si pak každý poměrně snadno vytvoří originální koupelnu.
Vyberte „barvu venkova“
„Pro venkovský styl jsou charakteristické barvy od béžové přes pískovou až po různé tóny hnědé. Mezi velmi oblíbené patří i barva koňaku, terakoty, odkrytého zdiva či kamene,“ uvádí Lenka Lehečková. Zajímavě rovněž může vypadat i modrá (modrošedá) použitá například ve spojení s hnědou a bílou. Vždy bude záležet na velikosti plochy, kterou dané barvě dopřejete, na kombinaci s ostatními tóny a samozřejmě i na použitém materiálu.
Dalším typickým rysem country koupelen je dojem přirozené opotřebovanosti. Efekt patiny je ostatně v interiérovém designu populární a hospodyňky jistě ocení i jeho praktickou stránku.
Pro vzájemný soulad
Nábytek se v tomto případě používá solitérně. Základ může tvořit podumyvadlová skříňka, uzavřená, otevřená či v kombinaci obojího, nebo podumyvadlová deska. Podle potřeby se pak doplňuje dalším úložným prostorem, nezřídka se používají také policové regály, a kde je více místa, tam se uplatní i samostatně stojící věšák. Pojítkem je materiál; může jím být masiv, stejně jako MDF deska opatřená fólií s dřevodekorem (nebo jiná imitace dřeva), ale jen jeden.
U všech kovových prvků, vodovodními bateriemi počínaje a jednoduchými háčky konče, byste měli vsadit na jednotný materiál, respektive jeho povrchovou úpravu. „Do tohoto stylu velmi pěkně zapadnou mosaz, měď, nerez nebo i černá barva,“ vysvětluje designérka Martina Šimková ze studia Cadface.
Něčeho méně, jiného více
S ohledem na zpravidla výrazné materiály, které se v koupelně s nádechem venkova používají, vybírejte zbývající zařizovací prvky a doplňky umírněně – platí to jak pro jejich design, tak i množství. Omezte i hojnost dekorací a raději si dopřejte jednu dvě živé rostliny.
Naopak se nebojte použít více světelných zdrojů. „Efektně vypadá kombinace přímého a nepřímého osvětlení. Přímé nasvítí například umyvadlo, nepřímé třeba dlažbu se strukturovaným povrchem,“ vysvětluje Martina Šimková.
Nakonec si zapalte svíčku, napusťte vanu a užívejte si relaxační koupel. Hektický život nechte alespoň na chvíli za dveřmi.
Líbí se vám koupelny ve venkovském stylu?