Článek
01.
Do hrnce dejte mléko, máslo a špetku soli a pomalu přiveďte k varu. Za stálého šlehání metličkou pak přisypejte krupici, metličku vyměňte za vařečku a těsto krátce „odpalte“ – na mírném ohni zahřívejte a míchejte, až se spojí do hladké lesklé koule a na stěnách rendlíku zůstane tenký bílý povlak. Odstavte, nechte zchladnout a v mezičase si připravte omáčku.
02.
Omyjte švestky, odstraňte pecky a rozkrájejte je na čtvrtiny. Dejte je do rendlíku, podlijte trochou vody, přidejte cukr, ocet a koření a na mírném ohni povařte asi 10–15 minut. Odstavte a propasírujte přes cedník – zbavíte se slupek a omáčka získá krásnou barvu (když vám kousky slupek nevadí, odstraňte koření a švestky rozmixujte tyčovým mixérem). Ochutnejte a případně doslaďte a ochuťte kapkou rumu.
03.
Ve větším hrnci přiveďte k varu vodu. Do vlahého těsta postupně dobře vmíchejte vejce a propracujte. Pomocí dvou navlhčených lžic tvarujte z těsta noky – lžíce často namáčejte, noky se vám budou snáze tvarovat. Nemáte-li dostatek zkušeností, připravte si všechny noky dopředu, abyste je mohli zavařit všechny najednou. Připravené noky vložte do vařící vody a opatrně vařečkou odlepte ode dna. Teď je čas trochu ohřát i připravenou omáčku.
04.
Od chvíle, kdy noky vyplavou na hladinu, je povařte ještě 3–4 minuty (případně jeden vyjměte a zkontrolujte, zda je uvařený i uprostřed). Sceďte a promíchejte s kouskem másla. Podávejte ihned se švestkovou omáčkou posypané lžící mletého máku a lžičkou cukru.
05.
Uvařené noky můžete ještě krátce opéct na pánvi na kousku másla. Jako posypka se skvěle hodí i strouhaný perník.
Začíná sezona švestek, které jsou skvělé čerstvé, pečené, vypálené i rozvařené na povidla. Mrkněte na 50 nejlepších ověřených švestkových receptů, jak na úžasná tradiční sladká jídla, tak i na slané švestkové pokrmy, polévky a chuťovky.