Článek
Postup
01.
Jak sbírat a zpracovat kopřivy? Na sběr kopřiv si vezměte pořádné rukavice a sbírejte nejlépe mladé rostliny. Používat budete jen listy a vršky, tuhé stonky zahoďte – kopřiv je většinou dostatek, takže vám jich nemusí být líto. Asi 180 gramů (6 pořádných hrstí) kopřiv pořádně propláchněte, a aby měly hezčí barvu a nežahaly, ještě je v sítku prolijte vroucí vodou a ihned pak zchlaďte studenou.
KOPŘIVY JSOU NABITÉ ŽIVINAMI A NAVÍC ZADARMO
02.
Nadrobno pokrájenou cibuli nechte zesklovatět na másle (podle chuti můžete přidat i 1 až 2 mrkve), pak přidejte nasekaný česnek a nechte chvíli rozvonět. Zalijte vývarem, přidejte asi 300 g brambor nakrájených na kostky a přiveďte k varu. Jak na nejlepší zeleninový vývar?
03.
Asi 20 minut povařte, a když jsou brambory měkké, přidejte omyté kopřivy. Tyčovým mixérem polévku přímo v hrnci rozmixujte a dochuťte solí, čerstvě mletým pepřem a muškátem. Zjemněte smetanou, nechte chvíli prohřát a podávejte. (Když jsou brambory skoro měkké, můžete přidat i špenát, hrášek nebo oboje. Chvíli je v polévce povařte a pak rozmixujte.)
KOPŘIVY SE DAJÍ POUŽÍT K VÝROBĚ LUXUSNÍCH POCHOUTEK
04.
Podávejte ozdobené jedlými květy (violka, maceška, sedmikráska, hluchavka...), řeřichou, opečenými semínky nebo třeba se ztraceným vejcem. Znáte trik pro perfektní ztracená vejce?
Spařené kopřivy jsou skvělé i do velikonoční nádivky (kdo říká, že se smí péct jen na Velikonoce?). A zkoušeli jste už slaný koláč s ricottou a kopřivami?