Článek
Ve světe plném techniky je dřevo vítaným materiálem přinášejícím klid a harmonii. V jakékoli podobě je skvělým prostředkem pro zútulnění a proteplení interiéru. Podvědomá vazba člověka na dřevo je projevem neoddělitelného a hlubokého spojení s přírodou.
Dřevo má mnoho předností
Je bezesporu nejzajímavějším materiálem používaným v interiéru. Má mnoho výhod a předností:
- Je šetrné k přírodě. Jedná se o obnovitelný zdroj.
- Je nadčasové a krásné. Samo o sobě dekorativní.
- Je antialergické. Nezadržuje prach a je hygienické.
- Má vysokou užitkovou hodnotu a dlouhou životnost.
- Vytváří dojem útulnosti a domácího tepla.
- Je příjemné na dotek.
- Má bezpočet barevných a vzorových variant.
- Hodí se ke každému stylu interiéru.
Kromě hlavních obytných místností, vstupních prostor a kuchyně se s dřevěným nábytkem můžete setkat i v koupelně. Použití ale má svá pravidla.
Masivní dřevo a překližka
Každé dřevo, i to nejodolnější, se vyznačuje značnou hydroskopičností. To znamená, že reaguje při dlouhodobějším kontaktu s vodou nebo ve vlhkém prostředí. To se projevuje změnou objemu. Z tohoto důvodu musí být před použitím jakékoli dřevo dostatečně vyschlé.
Nábytek z dřevěného masivu se obecně hodí do prostor suchých. Do místností, kde se vyskytuje vyšší vlhkost, jako je kuchyň nebo koupelna, jsou vhodnější materiály vytvořené slepením dřevěných latěk nebo pásů a následnou povrchovou úpravou dýhováním. Slepením několika dýh vzniká překližka, jež vlhké prostředí snáší také relativně uspokojivě.
Nábytek vyrobený ze dřeva je jistě krásný, ale bohužel častokrát cenově nedostupný. Nahrazuje se proto dostupnějšími variantami.
Materiály na bázi dřeva
Současný nábytek se neobejde bez použití různých aglomerových sendvičových materiálů kombinovaných s plasty. Řeč je především o dřevotřískových a dřevovláknitých deskách. Jejich povrch je dýhovaný nebo laminátový.
Dýhovaný povrch bývá k nerozeznání od pravého masivu. Původ prozradí pouze hmotnost výrobku. Laminátové desky nabízejí pestřejší nabídku a z výtvarného hlediska také barevně velmi dobře přizpůsobivou škálu. Tento povrch se snadněji čistí a lépe odolává mastnotám a nečistotě. Ale oprava poškrábané laminátové plochy je prakticky nemožná, na rozdíl od dýhované, kterou lze retušovat rozbroušením a následným přelakováním.
Běžně používané dřeviny
Každé dřevo vyniká jinými pohledovými i užitnými vlastnostmi. Ale volba podléhá i módním impulzům. Mezi nejčastěji používané dřeviny patří například krásně červenohnědé dřevo třešňové s méně výraznou kresbou.
Nejstálejší a nejtvrdší běžnou dřevinou je pravděpodobně dub. Ten ale při dlouhodobém vystavení slunečnímu světlu významně mění barvu. Elegantní a atraktivní je buk anebo také velmi světlé dřevo břízy. Z jehličnanů je pro výrobu nábytku vhodné dřevo smrku, borovice a modřínu.
Trocha exotiky
Dřeviny exotické vynikají obecně větší odolností vůči vlhkosti i mechanickému namáhání. Tak například dnes nesmírně populární je teak. Jeho dřevo může mít medově zlatou až tmavě hnědou barvu. Tato dřevina je mimo jiné i odolná vůči napadání plísněmi.
Častokrát se můžete setkat s Ipe. Toto dřevo má odstíny od světle do tmavě olivové. Jedna z nejcennějších, ale také nejkrásnějších afrických dřevin je tmavě čokoládové Wenge.
Kterému dřevu dáte přednost?