Článek
Dopřát rostlinám, ať už v interiéru nebo exteriéru správnou péči mimo jiné předpokládá vybrat vhodnou nádobu. Zvažte, z čeho bude vyrobená, a řešte i velikost.
1. Květináč není jen na ozdobu
Každý květináč musí mít na dně drenážní otvory, pro odtok přebytečné vody při přílišné zálivce či dešti.
„Jinak by kořenový systém nemohl dýchat, protože podzemní část rostliny zbavíte přístupu ke kyslíku. Přebytek vody také přispívá k množení půdních bakterií a ty zase způsobují zahnívání kořenů,“ říká zahradní architektka Julie Reicheltová z ateliéru Fire Garden. Přebytečnou vodu zachytí podmiska nebo obal – tedy nádoba, jejíž funkce je hlavně estetická.
2. Keramika je stále v kurzu
Jaký vybrat materiál? „Keramické květináče jsou praktické, protože mají ze všech materiálů nejpodobnější vlastnosti půdě. Což umožňuje například snazší dýchání podzemní části rostliny. V interiéru jen pozor – rostliny v nich umístěné na příliš osluněných místech bývají náročnější na zálivku; z těchto nádob se rychle vypařuje voda,“ připomíná Julie Reicheltová.
3. Kov a kámen
Kovové (plechové) květináče jsou taky doma prima, na balkoně je to složitější: kov se na slunci rychleji zahřeje, naopak při nižších teplotách se záhy ochladí. Tyhle vlastnosti ale minimalizují květináče vyrobené ze dvou plášťů. Kamenné květináče jsou těžké, tudíž stabilní, hodí se pro rostliny, které běžně nepřenášíte.
4. Dřevo a plast
Výrobky ze dřeva dobře izolují podzemní část rostliny před příliš vysokými (nízkými) teplotami či změnami teplot. Vhodnější je dřevo impregnované, aby nepodléhalo vlhkosti.
A plastové květináče? Představují nejběžnější řešení pro pokojové rostliny. Jsou lehké, proto při jejich použití venku dbejte hlavně na to, aby se nepřevrátily. Pomůže i drobnost: na dno nasypte více štěrku.
5. Dvě rady pro nákup květináčů
Pomineme-li otázku „líbí – nelíbí“, materiálu či stability, pak je podle zahradní architektky třeba myslet na:
- Velikost. Obecně platí, že malý květináč znemožňuje rozvoj kořenů. Vadí však i moc velké květníky – některé rostliny (třeba fíkus, datlovník) pak mají tendenci rozvíjet své kořeny na úkor nadzemní části, a rostlina nevypadá moc pěkně.
- Tvar. Květináč volte i s ohledem na tvar kořenů. Nižší, ploché nádoby vyhovují rostlinám s drobnými a mělkými kořeny (například kaktusy, bonsaje, tchýnin jazyk), naopak vyšší protáhlé nádoby ocení palmy, které mají dlouhé, takzvané kůlové kořeny.
6. Závěsy (nejen) na balkon
I malý venkovní prostor můžete ozdobit zelení v závěsných květináčích. „Dodržujte jedno pravidlo: do závěsů vybírejte rostliny s podobnými nároky. Není dobré kombinovat druhy vhodné na plné slunce – pelargonie, surfinie – se stínomilnými rostlinami – fuchsie, nebo suchomilné – popenec – s vlhkomilnými – převislé begonie,“ říká Julie Reicheltová.
A dodává, že k sobě se hodí surfinie, převislé lobelky, převislé begonie, sporýš, kejklířka, vejířovka – kombinujte je, jak vám vyhovuje. Samozřejmě, až bude venku více teplo! Do té doby určitě stihnete přesadit svoje pokojovky, a třeba některé z nich zrovna dáte do závěsů, které šetří místo i v interiéru.
Spočítali jste někdy, kolik máte doma květináčů?