Hlavní obsah

Sezona padání vlasů je tady - podpořte kořínky preventivně! Pomůže pivo, urea nebo niacinamid

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Padání vlasů je zcela přirozené, ale na podzim se stává, že začnou vypadávat o něco víc. Může to být větší náloží stresu, úbytkem slunečního záření a celkovým oslabením organismu. Zakročte proto preventivně a k vašemu běžnému šamponu přidejte cílený doping.

Článek

Denně můžete ztratit až 100 vlasů a nemusí vás to nijak znepokojovat. „Růst vlasů probíhá v cyklech, kdy vlas roste, což je dva až šest let, pak vypadne a dva až čtyři měsíce je vlasový folikul bez vlasu, než začne růst nový,“ vysvětluje Eva Hořčíková, kreativní vývojová specialistka české značky přírodní kosmetiky Manufaktura. Vypadávání je tudíž přirozeným procesem, který nastává u vlasů v různých obdobích. Pokud se vám ale najednou zdá, že nacházíte na hřebenu nebo po mytí hlavy ve sprše znatelně víc vlasů, zbystřete.

Podzimní padání vlasů

Vlasová pokožka totiž zrcadlí to, co se děje uvnitř těla. „Zjistit pravou příčinu padání vlasů je vždy klíčové, přičemž ovlivnit ho může celá řada faktorů,“ zdůrazňuje tricholožka Lenka Kašpaříková ze společnosti Clinical Hair&Health. Nejčastěji je na vině stres, špatná strava či nešetrné zacházení s vlasy. Můžou za tím stát také hormonální výkyvy, prodělaná nemoc, která oslabila organismus, nedostatek železa nebo vážnější onemocnění jako například poruchy štítné žlázy.

Pokud vás vypadávání vlasů znepokojuje, vyrazte za odborníkem, tedy trichologem nebo dermatologem. „Navrhnou optimální péči a poradí také s vhodnou životosprávou, protože tuto obtíž je vždy nutné vnímat komplexně,“ dodává Lenka Kašpaříková.

Vlasový restart

Jak si můžete pomoci sami? Namístě je zvážit vaši vlasovou rutinu a optimálně do ní něco přidat. Máme na mysli přípravky cílené na podporu zdraví pokožky hlavy a hustoty vlasů. Soustřeďte se na ty správné účinné látky, dokážou skoro zázraky.

Proslulý je kofein, který dokáže prokrvovat pokožku, nebo panthenol, ten pokožku hydratuje a posiluje. Kvalitě vlasů pomáhají i rostlinné extrakty (z chmele, kopřivy, cibule, rozmarýnu, zeleného čaje, žen-šenu, šalvěje a arniky), urea, kyselina hyaluronová, niacinamid nebo třeba pivo, které vlasy posílí díky obsahu minerálů a vitaminů.

Za zmínku také stojí patentované látky redensyl a minoxidil, které přichází na řadu i při řešení výraznějších problémů s řídnutím vlasů. „Jejich účinnost je potvrzena klinickými studiemi a obě látky fungují podobným způsobem a se srovnatelnými výsledky,“ říká Eva Hořčíková. „Kromě zesílení a zlepšení růstu zkracují klidovou fázi vývojového cyklu vlasu, kdy je folikul bez vlasu, a prodlužují růstovou fázi. Tím pádem dochází k celkovému zahuštění, zesílení a rychlejšímu růstu,“ popisuje účinky odbornice.

Masáž + sérum

Na řídnutí a padání vlasů můžete sehnat celé vlasové sady (šampon, kondicionér, maska), ale nejkoncentrovanější jsou séra nebo ampule. Jejich použití je snadné - většinou se nanáší na vlhkou pokožku hlavy po umytí a jsou bezoplachové. Některé však vyžadují aplikaci každý den.

Přípravky nanášejte pečlivě po pěšinkách a pomocí prstů je vmasírujte do celé plochy vlasové pokožky. „Klíčová je pravidelnost a důslednost, pak můžete očekávat výsledek, který se projeví po třech měsících používání. Pokud chcete účinek udržet, je třeba séra používat pokud možno nepřetržitě,“ podotýká Eva Hořčíková.

Přípravky na podporu růstu a hustoty vlasů nemusíte vnímat jako SOS pomoc, ale lze je nasadit klidně na pár týdnů preventivně. „I kdyby vám vlasy na podzim více nevypadávaly, zahuštění a regenerace přijde vhod každému,“ dodává odbornice na závěr.

Související témata:
Pokožka hlavy

Načítám