Článek
Podle American Academy of Dermatology (AAD) člověku běžně vypadne 100 až 200 vlasů denně. I když se to může zdát jako horentní číslo, v praxi to ani nepoznáte. Problém nastává ve chvíli, kdy se neobměňují a dochází k celkovému řídnutí. Nemusí to nutně znamenat plešatost, i drobné lysiny nebo menší objem ale dokážou s psychikou pořádně zamávat.
Co způsobuje řídnutí vlasů?
Vypadávání vlasů může být způsobeno špatným životním stylem, genetikou nebo známkou jiného onemocnění. Možnost je i kombinace všeho najednou. Zaměřme se ale na to jediné, co dokážeme ovlivnit, a sice způsob života.
- Nadměrná péče o vlasy: časté barvení, trvalá a různé peelingy.
- Časté používání vlasových produktů, jako je tužidlo nebo lak na vlasy.
- Nošení upnutých účesů: ať už máte načesané vlasy, nebo si je spínáte do culíku kvůli cvičení, anebo se vám to prostě jen líbí, může to vlasy tahat a lámat.
- Chronický stres: při prožívání dlouhodobého stresu dochází ke zvýšené produkci hormonů, jako je kortizol. To může vyvolat dočasnou masivní ztrátu vlasů.
- Nedostatek vitaminů ve stravě: železo, kyselina listová a další minerály pomáhají k přirozenému růstu nových vlasů.
Jak proti řídnutí bojovat a podporovat růst?
1. Masáž pokožky hlavy
Když si myjete vlasy, jemně zatlačte konečky prstů na pokožku hlavy, abyste podpořili průtok krve. K dostání jsou i různé speciální masážní přístroje, které odstraní i odumřelé kožní buňky.
- Výhody: Cenová dostupnost a časová nenáročnost.
- Nevýhody: Neřeší řídnutí vlasů způsobené zdravotními problémy.
2. Zařazení vitaminů do jídelníčku
„Jako ‚první pomoc‘ při padání vlasů si v lékárně kupte doplňky stravy s obsahem vitaminu H (biotinu), zinku a železa. Důležitá je také pestrá strava s dostatečným množstvím bílkovin,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.
- Výhody: Po poradě s lékařem nebo lékárníkem seženete vhodné doplňky téměř všude.
- Nevýhody: Účinek není okamžitý. Trvá poměrně dlouhou dobu, než se účinek dostaví.
3. Speciální vlasové šampony proti řídnutí vlasů
Šampony proti vypadávání vlasů obsahují vitamíny a aminokyseliny pro podporu zdravější pokožky hlavy. Případně vám ho může předepsat dermatolog.
- Výhody: Lze je kombinovat s masáží pokožky hlavy, díky čemuž by měl být účinek efektivnější.
- Nevýhody: Objemové šampony neřeší samotné vypadávání vlasů. To, že na pohled vypadají „mohutnější“ neznamená, že jich máte na hlavě víc a přestaly vypadávat.
4. Zázračný biotin
Pokud jíte vyváženou stravu, nejspíš máte biotinu dostatek. Doplňkové formy biotinu jsou však v posledních letech na vzestupu. Na to, že by biotin pomáhal v boji se řídnoucími vlasy, nejsou ale studie.
- Výhody: Biotin je volně prodejný. Můžete jeho přísun zvýšit ale tím, že do jídelníčku zařadíte ořechy, luštěniny nebo játra.
- Nevýhody: Neměli byste ho užívat, pokud užíváte doplňky vitaminu B5. Když se vezmou dohromady, mohou snížit vzájemnou účinnost.
5. Vlasová mezoterapie
Pokud vlasy očividně řídnou a jsou slabé, je vhodným řešením tzv. vlasová mezoterapie. Jedná se o intenzivní, ambulantní ošetření. „Vždy je ale důležité určit typ vypadávání vlasů. Aktivovat metabolismus vlasové pokožky lze mezoterapií, microneedlingem nebo plasmaterapií, které mohou častokrát navodit zpevnění a zhoustnutí vlasů,“ upřesňuje MUDr. Jan Kučera.
- Výhody: Jedná se o velmi rychlý a účinný zákrok pro muže i ženy.
- Nevýhody: Průměrná cena vlasové mezoterapie je 2 500 Kč, což není úplně málo.