Článek
Vlasy umyjete šamponem, přidáte kondicionér, občas i masku. Můžete si gratulovat - patříte mezi ty, kdo zvládají péči o svou hřívu na jedničku. Pokud chcete jít ještě dál, zařaďte bezoplachové produkty, které se starají o pokožku hlavy a kořínky vlasů. Konkrétně máme na mysli tonika, séra, vody nebo mlhy, které se rozhodně vyplatí do vaší rutiny zařadit.
„Jde o přípravky, které stimulují pokožku hlavy a dodávají jí potřebné látky pro zdravý růst vlasů. Pomáhají při regeneraci, mají protizánětlivé účinky a mohou být nesmírně užitečné při řešení různých problémů, jako jsou svědění, lupy nebo vypadávání vlasů,“ říká na úvod Lucie Procházková, tricholožka působící v pražském kadeřnictví RED Salon.
Byliny, peptidy i kofein
Nejde rozhodně o ledajaké vodičky - obsahují aktivní látky, které dokážou pomoci s celou škálou problémů. Co se týče složení, vévodí kofein, který je tradiční součástí přípravků pro podporu růstu vlasů. Bylinné výtažky (rozmarýn, kopřiva) nebo fermentované extrakty zase dodávají cenné vitaminy a minerály a pokožku hlavy posilují. Peptidy, kyselina hyaluronová nebo kaviár se starají o hydrataci pokožky a prospívají vlasům i co do pevnosti a odolnosti.
Uvítáte je především v momentě, kdy bojujete se svěděním hlavy, když vás trápí suchá a napjatá pokožka hlavy nebo chcete zastavit vypadávání vlasů. Ve spojení s jemnou masáží hlavy se za tři měsíce můžou dít zázraky. „Tonika lze použít jak při konkrétních problémech s vlasovou pokožkou, tak i preventivně, abyste podpořili zdraví a růst vlasů. Jejich složení je možné přizpůsobit individuálním potřebám, a proto jsou vhodná téměř pro každého,“ doporučuje tricholožka Lucie Procházková.
Anti-age péče aneb i vlasy stárnou
Mimochodem - věděli jste, že pokožka hlavy stárne až 6× rychleji než na obličeji? O důvod víc bezoplachové produkty do péče zařadit - pokožka hlavy je totiž prodloužením obličeje. „Stárnutí pokožky hlavy a vlasů bylo v kosmetickém průmyslu dlouho opomíjeno,“ říká Miriam Quevedo, zakladatelka stejnojmenné španělské značky vlasové kosmetiky. „Máme tendenci starat se pouze o viditelnou část, jenže vlasy bychom měli vnímat jako celek zahrnující vlákno, folikul a pokožku hlavy,“ říká odbornice na vlasovou pokožku a anti-age odvětví.
Jak správně používat vlasová tonika?
Používání bezoplachových výrobků je velmi snadné, jedná se o poslední tečku po mytí. „Před aplikací tonika je důležité, aby byla pokožka hlavy čistá. Tonikum pak nanášejte po umytí vlasů a jemně jej vmasírujte do pokožky,“ radí Lucie Procházková. Přípravek se snažte nanášet rovnoměrně (po pěšinkách) do ručníkem vysušených vlasů. U některých produktů je psáno, že máte s fénováním chvilku počkat - čas si můžete zkrátit už zmíněnou masáží. Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete přípravky používat po každém mytí.
- Potýkáte se s většími problémy s pokožkou hlavy? Zauvažujte nad speciálním ošetřením pomocí peelingů nebo rašeliny pro perfektně vyčištěnou pokožku hlavy.
- Chcete mít jistotu, jak na tom vaše pokožka hlavy je? Najděte kadeřnictví, které nabízí trichologické vyšetření zvětšovací kamerou.