Článek
Chladné a větrné počasí venku, nadměrně suchý vzduch uvnitř a časté přechody mezi těmito extrémy mohou vaše vlasy vysušovat, zatěžovat a způsobit jejich vyšší lámavost. Odborníci proto doporučují přizpůsobit každodenní péči o vlasy jejich typu. Od hloubkové hydratace a výživy, která zajistí potřebnou pružnost, přes výběr těch správných přípravků, jež je pomohou chránit před nepříznivými vlivy (nejen) počasí. Jak tedy dokážete udržet svou kštici v té nejlepší kondici?
Jemné, mastné, suché nebo normální?
Univerzální návod neexistuje, jelikož každý typ vlasů má jinou strukturu a vlastnosti a vyžaduje specifickou péči. Vědět, jaké vlasy máte právě vy, je hlavním předpokladem k podpoře jejich zdraví.
Jemné vlasy mají obvykle menší průměr vlasového vlákna a mohou působit řídce. Často mají tendenci se snadno mastit a rychle ztrácejí objem. Silné vlasy jsou oproti tomu hrubší, silnější a často mají vyšší hustotu. Mohou být náchylné k vysušení, vyšší lámavosti a krepatění, zejména v chladném a suchém počasí.
Suché vlasy poznáte podle nedostatečného lesku a vysoké lámavosti, kudrnaté vlasy rovněž působí mnohdy sušším dojmem, protože jejich struktura znesnadňuje rovnoměrné rozložení přirozeného mazu po celé jejich délce. Pokud máte vlasy mastné, znamená to, že kvůli zvýšené produkci kožního mazu na pokožce hlavy se rychle mastí a plihnou. Ideální variantou jsou samozřejmě normální vlasy, které se nelámou, nemastí ani nekrepatí, a péče o ně není nijak náročná.
Vlasy v zimě? Hydratace na prvním místě
V chladných měsících jsou vlasy náchylnější k vysušování kvůli nízké vlhkosti a častým změnám teplot. „Doporučuji používat kvalitní hydratační šampony a kondicionéry, jednou týdně pak ideálně aplikovat také masku. Jako finální produkt je vhodné používat vlasové oleje. Vyvarujte se nadměrného používání kulem či žehliček, při jejich použití pak nezapomínejte na tepelnou ochranu. A chraňte své vlasy před chladem, noste čepici nebo šátek,“ radí kadeřnice Kateřina Hamplová z kadeřnictví Klier.
Čím se řídit při výběru vlasové kosmetiky
S výběrem vlasové kosmetiky vám poradí v každém kvalitním kadeřnickém salonu. „Rovné vlasy mohou být náchylné k maštění a zplihnutí, proto doporučuji používat lehké šampony a kondicionéry. Vlnité vlasy potřebují více hydratace, aby byly pružné a nekrepatily se. Barvené vlasy vyžadují produkty na ochranu barvy a dodání hydratace. Melírované a odbarvované vlasy musí dostat svou vitalitu zpět, zaměřte se na regeneraci. Důležité je používat produkty specificky navržené pro váš typ vlasů, co vyhovuje vaší kamarádce, nemusí nutně vyhovovat i vám,“ uvádí Kateřina Hamplová.
Největší chyby při mytí vlasů
Při mytí vlasů je zásadní šetrnost a jemnost. „Vlasy zbytečně necuchejte do sebe, umývejte spíše pokožku, vlasové délky jen jemně promněte mezi prsty. Kondicionér aplikujte zejména na konečky vlasů, aby nebyly zatěžovány u kořínků. Mezi časté chyby patří příliš časté mytí vlasů, používání příliš horké vody a zanedbávání aplikace kondicionéru,“ popisuje kadeřnice Kateřina Hamplová. Většině lidí stačí mýt si hlavu dvakrát třikrát týdně.
„Pokud si vlasy myjete každý den, stačí mýt hlavu pouze jednou, pokud jste ale zvyklí vlasy umývat jednou za dva nebo více dní, umyjte je dvakrát po sobě. Na závěr procedury doporučuji propláchnout vlasy a pokožku hlavy vlažnou, až studenou vodou. Krásně tím prokrvíte kůži a uzavřete kutikulu vlasů (vnější vrstva vlasového vlákna, která tvoří jeho ochranný obal),“ doporučuje Jakub Čejchan, kadeřník z Pragsalonu.
Proč nechodit spát s vlhkými vlasy
Vlhké vlasy jsou několikanásobně náchylnější k lámaní a mnohdy mohou způsobit dokonce podráždění pokožky hlavy, pokud zůstávají mokré dlouhou dobu. Spánek s vlhkými vlasy může vést k zamotání a poškození vlasů. Po umytí prosušte vlasy fénem na nízkou nebo střední teplotu, používejte pravidelně bezoplachovou termoochrannou péči, která vyživuje a chrání vlasy před tepelným účinkem žehliček, kulem a fénů, a ideálně vlasy vyfoukejte přes kulatý kartáč.
Vlasy jsou v mokrém stavu schopny více se natáhnout, jinými slovy jsou více citlivé k poškození. „Pokud mokré vlasy agresivně rozčesáváte nebo drhnete ručníkem, tak se v nich vytvoří praskliny, které způsobí poškození vlasu. Proto je třeba je vysušovat šetrně. A pokud dlouhodobé spíte s mokrými vlasy, může to vést k lámavosti, křehkosti a zhoršení jejich celkového zdraví. Vlhké vlasy jsou navíc během spánku ideálním prostředím pro tvoření bakterií a plísní na pokožce hlavy. A k tomu se ještě kvůli tomuto nešvaru pokožka hlavy daleko rychleji mastí,“ vysvětluje kadeřník Jakub Čejchan.