Článek
Hlavním úkolem šamponu je odstranit přebytečný maz z pokožky hlavy a z vlasů. Ale někdy se zdá, že to nestačí. Pak máte pocit, že jsou vlasy i po umytí těžké, bez lesku, suché… Možná jste špatně spláchly kondicionér nebo masku anebo vlasům škodí usazeniny, které se na nich nasbíraly za delší dobu. A právě v takové chvíli oceníte hloubkově čisticí šampon. Rozhodně nejde o přípravek na každodenní mytí a musíte s ním zacházet s rozmyslem, odměnou vám ale bude krásnější a zdravější kštice.
Jak často používat čisticí šampon
Čištění vlasů je ve světě vlasové kosmetiky horké téma. Čisticí šampony umějí odstranit pozůstatky stylingových přípravků i silikony a dále minerály či těžké kovy, které mohou vlasy posbírat z vody během mytí.
Nic se ale nemá přehánět. Mnoho těchto produktů patří pouze do rukou kadeřníků, kteří dokážou určit, zda to vaše vlasy opravdu potřebují, nebo zda by jim to spíš ublížilo. Existují ale i méně koncentrované varianty, které jsou vhodné i k domácímu použití. „Hloubkově čisticí šampon nedoporučuju používat místo pěsticího šamponu. Správné používání je individuální podle kvality a struktury vlasů, ale obecně se dá říct, že jednou za 14 dnů je optimální,“ vysvětluje Pavel Filandr, kadeřník a technolog firmy New Flag. Vždy vnímejte aktuální stav vlasů – interval je samozřejmě možné i prodloužit!
Kdo potřebuje speciální péči
Jak poznat, že potřebujete hloubkovou čisticí péči? „Když se vlasy třepí v délkách i v koncích, přestože používáte kvalitní produkty, jsou stále suché a lámou se a chybí jim objem a lesk,“ vyjmenovává kadeřník Libor Smrž ze salonu Hair We Are a dodává: „Tyto šampony bych doporučil použít doma například po dovolené, když jste se koupali hodně v bazénu a používali hotelový šampon. V tomto případě to opravdu má smysl.“
Je tedy potřeba zdůraznit, že (většinou) nejde o šampon na každodenní použití a zacházet s ním byste měli opatrně: vždy se řiďte doporučením výrobce! Hledejte je pod názvem „detox“ nebo „deep cleansing shampoo“. A než se pustíte do domácích experimentů, bude šikovné vydat se pro radu ke kadeřníkovi.
Šampony pro nejčistší vlasy
Scruby a masáže
V rámci tohoto tématu je potřeba ještě zmínit i péči o pokožku hlavy. I té může pomoci šampon, o kterém je řeč, ale nezapomínejte ani na peelingy a scruby, které ocení především lidé trpící lupy. Exfoliační částečky totiž krásně odstraní odumřelou pokožku, zmírní svědění a hlavně ji prokrví. To podporujte i masážemi hlavy při mytí šamponem.