Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Vlasová fakta: V průměru vyrostou za měsíc asi o jeden centimetr. Denně jich vypadne 50 až 100 a každý z vlasů může být v jiné růstové fázi. Jejich celkový vzhled je ovlivněn genetikou, ale také životním stylem a péčí o ně. Dnes se zaměříme konkrétně na stravu pro bohatou hřívu.
Co do svého jídelníčku zahrnout, abyste se těšili z kvalitnějších, pevnějších a delších vlasů, které jen tak něco nezlomí? Konzultovali jsme s Anetou Špínovou, absolventkou oboru výživa a potraviny České zemědělské univerzity v Praze.
Pestrá strava je alfa a omega
Nejen kvůli štíhlejší postavě, ale i kvůli kvalitním vlasům. „Následující makro- a mikro živiny jsou podloženy vědeckými studiemi a mají pozitivní vliv na zdraví vlasů,“ uvádí Aneta Špínová. P.S.: Benefitem navíc vám budou i pevnější nehty a zářivější pokožka. Jaké specifické živiny vyhledávat? Z bílých rohlíků a mléčné čokolády kvalitní kadeře mít nebudete. Naopak ze zdrojů bílkovin, luštěnin a třeba chia semínek můžete mít vlasy (s nadsázkou) až do pasu.
Strava by měla být především pestrá a poskytovat dostatek kalorií, které v každém případě pokryjí váš bazální metabolismus. Právě nedostatečná strava může stát za vypadáváním vlasů a jejich špatnou kvalitou.
Bílkoviny
„Vlasy jsou tvořeny převážně keratinem, což je protein. Dostatečný příjem bílkovin je tedy zásadní pro růst a kvalitu hřívy. Skvělé zdroje bílkovin zahrnují kuřecí maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, luštěniny, ořechy a semínka,“ doporučuje Aneta Špínová.
Omega-3
Kouzelná slovíčka omega-3 nenasycené mastné kyseliny se skloňují často v oblasti zdraví i krásy. „Tyto kyseliny podporují zdraví pokožky hlavy a stimulují růst vlasů. Nalezneme je nejvíce v rybách (např. losos, sardinky, makrela), lněném semínku, chia semínkách a vlašských ořeších,“ říká odbornice.
Železo
Nedostatek železa může vést k vypadávání vlasů, ale také k chudokrevnosti. Na nízké hladiny tohoto minerálu může poukazovat i neustálá únava. Kde železo najdete? V mase, čočce, dýňových semínkách, mandlích, špenátu či quinoe.
Vitamin D
Denně vypadne až 100 vlasů a je to naprosto normální. Pokud ale vyčesáváte chuchvalce vlasů a předtím se to nedělo, může to mít spoustu příčin - od stresu a hormonálních změn až po nedostatek vitaminu D. Tento vitamin můžeme získat z tučných ryb, hovězích jater, sýra, vaječných žloutků a fortifikovaných potravin (obohacených o výživové složky), jako jsou některé mléčné výrobky, obiloviny a cereálie.
Zinek
Zinek je často součástí různých vitaminových směsí pro krásné vlasy a nehty - a právem: „Tato minerální látka je důležitá pro růst a opravu tkání, včetně vlasů,“ potvrzuje Aneta Špínová. Zdroje zinku zahrnují ústřice, hovězí maso, dýňová semínka, čočku, kakao, hrášek nebo cizrnu.
Vitamin E
Antioxidant, který naleznete často v kosmetické péči o pokožku obličeje, protože pomáhá regenerovat a chránit buňky před oxidativním stresem. Vitamin E prospívá i vlasům a vlasové pokožce a naleznete ho v ořeších, semínkách, špenátu, avokádu a olejích (řepkový, slunečnicový, sójový).
Biotin
Vitamin H, tedy biotin, také asi znáte z vlasových doplňků stravy. „Nedostatek biotinu může vést k lámavým vlasům a jejich vypadávání,“ říká Aneta Špínová. Zdroje biotinu zahrnují kvasnice, vaječný žloutek, játra, ledviny, hovězí maso, ořechy, luštěniny či obiloviny.
Vitamin A
Vitamin A, kterému se říká retinol, je zázrak nejen na vrásky nebo akné. „Je důležitý pro produkci mazu, který udržuje pokožku hlavy hydratovanou. Zdroje vitaminu A najdeme v živočišných potravinách, jako jsou játra či mléčné výrobky, nebo ve formě tzv. karotenoidů, jež jsou přítomny v červené, žluté, zelené či oranžové zelenině a ovoci (sladké brambory, mrkev, špenát, kapusta, rajčata, meruňky, broskve, mango…),“ vyjmenovává Aneta Špínová. Akorát pozor, abyste to s ním nepřehnali - jeho nadbytek by mohl naopak způsobit vypadávání vlasů.
Methionin
Výčet uzavíráme methioninem, esenciální aminokyselinou, která ve zdraví vlasů hraje velkou roli. „Je důležitý pro jejich růst a může přispět k prevenci vypadávání. Methionin je významný zejména díky svému obsahu síry, která je nezbytná pro tvorbu keratinu, hlavního stavebního proteinu vlasů, pokožky a nehtů,“ dodává Aneta Špínová. Methionin můžete žádat i v lékárně a zařadit jej do jídelníčku jako doplněk stravy. Co se týče potravinových zdrojů, hledejte ho v masu, rybách a mořských plodech, vejcích a mléčných produktech.