Hlavní obsah

Jak mít krásnější vlasy? Vždy je fénujte, starejte se o pokožku hlavy a kondicionér je povinný

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Některé z nás mají kvalitní vlasy, aniž by se o ně extra staraly. Jiné se musí trochu víc snažit. Které prohřešky vám brání v tom pyšnit se nejkrásnějšími kadeřemi na světě?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Kvalita vlasů je dána geneticky, ovlivňuje ji váš jídelníček, míra stresu, ale také vnější, kosmetická a stylingová péče. Jaké prohřešky na svých kadeřích můžete možná nevědomky páchat? Přehnané odbarvování nebo hrubé zacházení už ani nezmiňujeme.

1# Nefoukáte si vlasy

Vlasy byste si po umytí měli vždy vyfoukat, alespoň partie u hlavy. Pokud je necháváte mokré, pokožka se zapařuje, a to je živná půda pro bakterie a kvasinky, které způsobují nepříjemné svědění. Ještě horší je, když jdete s mokrou hlavou spát.

„Někomu nevadí nechat mokré vlasy volně uschnout, ale u jiného se mohou objevit potíže, které pak neumí řešit. Spoustu problémů ale řeší právě fénování,“ říká tricholožka Lucie Procházková z RED Salonu. Pokud vás trápí lupy nebo svědění hlavy, fénování je pro vás přímo povinné.

Seznamte se s vlasovými odborníky:

  • kadeřník Libor Smrž: Libor Smrž Hair, Dlážděná 1003/5, Praha
  • tricholožka Lucie Procházková: RED Salon Praha, Vězeňská 3, 110 00 Staré Město

2# Zanášíte si vlasovou pokožku

Druhý bod navazuje na první - týká se zdraví vlasové pokožky. Problémem může být časté používání stylingových přípravků, které se hromadí u kořínků. „U klientů běžně vídám zanesené vlasové váčky. Je to tím, že používají různé hydratační produkty, objemové pěny a suché šampony, které ve váčcích ulpívají,“ vysvětluje tricholožka. „Preventivně je potřeba pokožku důkladně čistit. Pokud se tak neděje, můžou se na vlasové pokožce začít tvořit problémy, vlasy slábnou nebo začnou padat.“

Řešením je si správně mýt vlasy (šampon nanášet dvakrát a dobře ho vymýt), a zařadit jednou za týden detoxikační šampon. To je však jen obecné doporučení: „Pokud máte s vlasovou pokožkou problémy a naordinujete si sami detoxikační šampon, může se stát, že vám pokožku ještě víc vysuší. Je důležité volit produkty vhodně, po domluvě s kadeřníkem nebo trichologem. Snadno totiž můžete spadnout do nákupní spirály, kdy toho vystřídáte spousty, utratíte hodně peněz, ale k ničemu to nepovede,“ dodává Lucie Procházková.

  • Existují také salonní ošetření - různé vlasové peelingy nebo ošetření organickou rašelinou, které vlasovou pokožku očišťují a pečují o ni.

3# Nosíte často stažené vlasy

Culík, tedy nejoblíbenější účes všech dob, je superpraktický, ale jeho moderní, utažená varianta, která funguje i jako lifting obličeje, se vám může na vlasech dost podepsat. „Hrozí třeba to, že vám začne ustupovat vlasová linie směrem dozadu,“ varuje kadeřník Libor Smrž. Tím si budete nechtěně vytvářet kouty. Nemusíte se těchto účesů úplně vzdávat, ale nenoste je příliš často - zvlášť když máte vlasy křehké a jemné.

Foto: Vittorio Zunino Celotto, Gettyimages.com

Vlasy dramaticky stažené dozadu nosí ráda modelka Bella Hadid - i v rámci módních přehlídek. Zdůrazňují její už tak kočičí očiFoto: Vittorio Zunino Celotto, Gettyimages.com

4# Přeháníte to s kulmofénem

Kulmofén je přístroj, který může ohromně urychlit a usnadnit styling vlasů. Jenže ty pod proudem horkého vzduchu trpí. „Kulmofény považuji za nejhorší prohřešek doby. Vlasy prostupuje velmi horký vzduch a může je poškozovat,“ varuje kadeřník Libor Smrž.

Nezakazujeme vám je úplně, ale používejte je až na hodně prosušené vlasy fénem. „Vlasy si vyfoukejte v předklonu skoro do sucha. Pak naneste do délek hydratační bezoplachový přípravek a až pak použijte kulmofén k finálnímu stylingu,“ vysvětluje kadeřník.

Lepší, šetrnější variantou je použít ke stylingu klasický fén a kulatý kartáč

5# Nepoužíváte termoochranu

Pokud vlasy upravujete fénem, kulmofénem, žehličkou nebo kulmou, je pro vás povinnou výbavou i termoochrana. Ta může mít mnoho podob - přes olejíčky, séra až po spreje. Jsou bezoplachové a vlasům dodávají i pečující hydratační látky a lesk.

K tomuto bodu bychom si dovolili zařadit i vynechávání ochranných přípravků proti UV záření. Ty přichází na řadu zejména v létě a dokážou ochránit vaši barvu a také předcházet suchým konečkům.

6# Vynecháváte kondicionér

Šampon vlas čistí a otevírá, kondicionér vyhlazuje kutikulu a vlas uzavírá. Proto je tohle duo tak důležité! Vybírejte kondicionér podle typu vlasů a používejte po každém mytí šamponem. Prameny vám půjdou o mnoho lépe rozčesat, budou hladší a nebudou se během dne cuchat do sebe, a tím pak způsobovat roztřepené konce.

Načítám