Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Zacuchané vlasy, roztřepené konečky, suché a lámavé vlasy nebo naopak přebytečný maz u kořínků. To jsou jen některé potíže, které mohou souviset se špatným používáním šamponu na vlasy. Pokud vlasy při mytí šamponujete jen jednou, chybujete také.
Méně šamponu, ale dvakrát
Častou chybou, které se doma při mytí vlasů můžete dopouštět, je použití zbytečně velkého množství šamponu. „Zde rozhodně platí, že méně je více. Zejména pokud máte kvalitní profesionální kosmetiku, stačí rozetřít malé množství přípravku v dlaních a poté aplikovat od pokožky směrem do délek,“ popisuje Soňa Kozelková z kadeřnického salonu Klier. Na krátké vlasy stačí množství o velikosti lískového oříšku, dlouhým hustým vlasům dejte dvojnásobek.
„Důležité je vlasy vždy umýt šamponovou lázní dvakrát,“ doplňuje kadeřnice. Lépe tím z vlasů odstraníte nečistoty, přebytečný maz i zbytky stylingových přípravků. Také své hřívě dodáte živiny, které přípravek obsahuje. Díky tomu budou vlasy lesklejší, pevnější a viditelně zdravější. Během pár týdnů uvidíte rozdíl, zejména máte-li vlasy jemné nebo je namáháte častým vystavováním teplu při fénování a kulmování.
Místo do vlasů do dlaní
Vlasy byste měli důkladně namočit, šampon si dát do dlaní a rozetřít. „Poté teprve začíná zapracování šamponu. Vlasy myjte po směru růstu od kořínků po konečky, nejprve krouživými pohyby u pokožky až po jemné mytí do délek. Po celou dobu se držte ve směru růstu, jinak by se zacuchaly,“ doporučuje kadeřnice. Pokud by šampon málo pěnil, nepřidávejte víc přípravku, ale vlasy navlhčete a jemně promněte.
Dvakrát týdně
Pokud si myjete vlasy denně, pravidlo dvojího šamponování dodržovat nemusíte, byla by to pro ně spíš zbytečná zátěž. „Zdravé vlasy je ideální mýt dvakrát týdně. Pokud máte potřebu mýt je každý den, je třeba se zamyslet nad příčinou,“ doporučuje Lenka Kašpaříková, triocholožka a majitelka vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health. Zbytečně časté mytí vlasy i pokožku hlavy nadměrně vysušuje. Samozřejmě je-li důvodem každodenního mytí vlasů intenzivní sportování nebo práce v prašném prostředí, je to bez námitek.
Nešetřete vodou
Mytí zakončete důkladným opláchnutím, poté z vlasů vymačkejte přebytečnou vodu do ručníku. „Šampon i kondicionér opláchněte opravdu důkladně. Doba, kterou strávíte oplachováním přípravků, by měla být proti mytí dvojnásobně dlouhá, dodržujte pravidlo dva ku jedné,“ doporučuje vizážista Pavel Bauer. Nevymytá kosmetika může vlasy vysušovat a dráždit vlasovou pokožku.
Každý vlastní šampon
Doma byste měli mít každý svůj šampon. Muži a ženy potřebují jinou kosmetiku, stejně tak citlivá dětská pokožka vyžaduje jinou péči. Při výběru se zaměřte na složení šamponu. „Měl by být šetrný k hydrolipidnímu plášti vlasové pokožky. Pozor si dejte na vlasové přípravky s obsahem sulfátů, silikonů, pěnidel, plnidel a dalších látek, které vlasy zatěžují a ucpávají vlasové folikuly,“ radí tricholožka.
Vlasové masky a kondicionéry
Do umytých a ručníkem vysušených vlasů následně naneste hloubkovou regeneraci. Kondicionér byste měli používat po každém mytí, pomáhá uzavřít vlasové vlákno, bez něj ztrácí potřebnou vláhu. Jednou týdně dopřejte vlasům masku, kondicionér by se měl použít i po ní. I pro tyto přípravky platí pravidlo důsledného vymývání.