Článek
„Umyju si vlasy, hezky si je vyfoukám, natočím a vydrží mi to tak týden.“ Takové ženy vyhrály tak trochu genetický jackpot. Ale co ostatní, kterým se pokožka hlavy jednoduše mastí téměř před očima? Můžete vlasy „vytrénovat“, aby vydržely krásné delší dobu? Všetečná otázka, která nám i vám možná nedá spát. Poradily jsme se proto s tricholožkou.
Lze vlasy vytrénovat? Bohužel
Zní to jako ideální scénář: netrávíte hodiny mytím a vysoušením hlavy a ani nemusíte vlasy ničit častým stylingem za pomoci kulmofénu nebo žehličky. Někomu jednoduše stačí umýt hlavu jednou týdně, někdo však mezi tyto šťastlivce nepatří. „Možná jste někde slyšeli, že čím déle si nebudete mýt vlasy, pokožka hlavy si na to zvykne a nebude se tolik mastit. Je to ale nesmysl, vše závisí na funkci vašich mazových žláz v těle,“ vysvětluje tricholožka Lucie Procházková z pražského kadeřnictví RED salon.
Svůj podíl na mastných vlasech může mít používání vlasové kosmetiky, ale rozhodující je jednoduše nastavení těla a fungování pokožky geneticky. Platí, že když máte mastnější vlasy, budete mít i mastnější pokožku obličeje a ta produkuje svoje standardní množství mazu. O nějakém „trénování“ tedy nemůže být řeč.
Ruská ruleta s pokožkou hlavy
Dříve se prohlašovalo, že častým mytím se vlasy ještě o to víc mastí. Jde ale o mýtus a moderní přístup hlásá něco jiného: pokožka hlavy by měla být především čistá. „Pokud se budete snažit oddalovat mytí vlasů schválně, můžete si spíš zadělat na problémy. Maz se bude hromadit a kůže nemůže dýchat,“ vysvětluje Lucie Procházková. Nevidíme tudíž jediný důvod, proč byste si měly nechávat nečistoty, pot a maz na pokožce hlavy déle, než je nutné. Takovými pokusy můžete pokožku hlavy rozdráždit, může být citlivá, vyskytnou se lupy a budete mít na stole horší problém než jen mastnou hlavu.
„Když se intervaly mytí prodlužují, tak pokožka strádá. Ze zdravé kůže roste zdravý vlas, ale pokud je v diskomfortu, vlasy mohou reagovat tím, že jsou sušší, unavenější nebo začnou víc padat,“ varuje tricholožka. Může jít o „chvilkové“ zhoršení stavu vlasů, které zvrátíte právě správnou mycí rutinou.
- Trápí vás výrazné maštění vlasů? Může jít o narušení mikrobiomu pokožky hlavy, které mnohdy vede i k seboroické dermatitidě a suchým, podrážděným ložiskům. V tom případě nedokládejte návštěvu trichologa.
Jak si zajistit krásné vlasy
Hlavu myjte šamponem nadvakrát, díky tomu si zajistíte opravdu čistou pokožku hlavy. První mytí rozpouští nečistoty a mastnotu, proto se může zdát, že nejdřív šampon tolik nepění, napodruhé je to už lepší. Soustřeďte se na důkladné mytí pokožky hlavy, délky tolik neřešte, protože po nich šampon tak jako tak steče. Nevynechejte také kondicionér, který vlas uzavírá a uhlazuje, a jednou týdně si dopřejte hloubkově hydratační masku.
Prodloužit svěží pocit vlasů můžete samozřejmě i díky suchým šamponům. Jejich časté používání ale trichologové nevidí rádi, protože můžou pokožku dráždit. Pokud chcete, používejte je, ale snažte se je ještě ten den z hlavy smýt.

1: Šampon pro mastné vlasy Ziaja Levandule, 90 Kč (500 ml); 2: Šampon na mastné vlasy Klorane Kopřiva, 356 Kč (400 ml), prodává Notino; 3: Hydratační šampon pro mastnou pokožku hlavy a suché konečky Elseve, 109 Kč (400 ml), prodává dm drogerie; 4: Šampon na mastné vlasy Nobilis Tilia, 319 Kč (200 ml); 5: Detoxikační šampon Yves Rocher, 259 Kč (300 ml)Foto: Archiv firmy