Hlavní obsah

Co mohou udělat bylinky pro vaše vlasy? Obarví, oživí a zabrání padání

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Kdo by nechtěl mít krásné, zdravé, lesklé a husté vlasy. Někomu bylo dáno od přírody, jiný pro takovou kštici musí leccos udělat. Jak vám v této snaze pomohou bylinky?

Článek

Ke krásným a zdravým vlasům vede mnohdy složitá cesta, na které vám ale mohou pomoci i bylinky. Jaké a na co fungují, to vám chceme dnes představit.

Padání vlasů

Vlasy a vlasová pokožka velmi rychle reagují na fyzickou a psychickou kondici, ve které se právě nacházíte. Stačí nedostatek vitaminů a minerálů, dlouhodobější stres, hormonální nerovnováha nebo prodělaná nemoc a vlasy mohou začít víc vypadávat. Co dělat? „Ideální je obrátit se na odborníky, kteří navrhnou optimální péči a poradí také s vhodnou životosprávou, protože tuto obtíž je vždy nutné vnímat komplexně,“ uvádí Lenka Kašpaříková ze společnosti Clinical Hair&Health, která se již patnáct let specializuje na zdraví vlasů i vlasové pokožky. Na vině může být kromě řečeného i genetika, u mužů hlavně citlivost na testosteron, který je nejčastější příčinou vypadávání vlasů.

Jaké bylinky pomohou proti padání vlasů:

  • Zázvor – vyrobte si z něj macerát a pak stačí přidat olivový olej, natřít vše na pokožku hlavy, zabalit do ručníku a nechat působit klidně přes noc. Zázvor podpoří růst, prokrví pokožku, posílí vlasy a dodá jim lesk.
  • Rozmarýn – přidejte pár kapek rozmarýnového esenciálního oleje do pár lžic olivového oleje a vzniklou směsí potřete pokožku hlavy a dobře ji promasírujte. Nechejte působit alespoň dvacet minut. Rozmarýn stimuluje růst vlasů.
  • Kopřiva – odvar z kopřivy (100 g nasekaných kopřiv zalitých litrem vroucí vody, do které přidáte pár lžic octa) používejte po mytí vlasů jako oplach alespoň tři týdny. Odvar z kopřivy, bez octa, můžete i pít jako čaj, má očistné vlastnosti. Jako rychlou pomoc proti padání vlasů můžete vyrobit odvar z hrsti listů kopřivy, lichořeřišnice a lopuchu. Povařte je v litru vody asi deset minut a nechejte vychladnout – pak sceďte a používejte také na opláchnutí po umytí vlasů.
  • Šípek – použít můžete klasický šípkový čaj, díky kterému budou po oplachování vaše vlasy lépe a rychleji růst.
Foto: kazmulka, Shutterstock.com

Bylinkou, která vlasům svědčí, je mimo jiné rozmarýnFoto: kazmulka, Shutterstock.com

Jaké bylinky prospějí vašim vlasům kdykoli?

Jaké bylinky pomohou s kvalitou a zdravím vlasů? Poradí bylinkářka Jarmila Podhorná: „Užívat je lze vnitřně i zvnějšku. Ženám prospívá například jeřáb ptačí, lékořice, maliník, měsíček. Mužům dub, maralí kořen, kotvičník, březové jehnědy. Na očistu vlasové pokožky můžete využít lichořeřišnici a penízovku a pro výživu vlasů gemmo z borovice, sekvoje, jedle čili přípravky obsahující spoustu prvků potřebných k výživě vlasů.“

Oslabené, suché a lámavé vlasy

Za tím, že se vlasy snadno lámou, pomaleji rostou a jsou slabší, stojí mnoho faktorů, které jsou podobné jako u padání, ale velmi často za to může i příliš drastická manipulace s nimi – například nešetrné a příliš časté česání, žehlení a fénování, ale i barvení či odbarvování či melírování. Takovým vlasům také chybí hydratace. Přírodní cestou k výživě a hydrataci takových vlasů mohou být vhodné oleje, nejlépe v bio kvalitě.

Přírodní oleje na slabé vlasy:

  • Švestkový olej – je bohatý na látky, které svědčí pokožce hlavy, a jako zábal se hodí i na vlasy lámavé a krepaté.
  • Arganový olej – ten můžete vtírat do vlasů i po umytí nebo do konečků při denní rutině, zajistí jim optimální hydrataci.

Barvení vlasů přírodní cestou

Díky bylinkám a dalším přírodním surovinám můžete vlasy i zesvětlit, nebo naopak udělat tmavší – výsledky sice nejsou tak intenzivní, jak jste zvyklí z kupovaných barev, ale zas jsou ryze přírodní.

Načítám