Článek
Ještě sice nejsme v situaci, že bychom si mohly půjčovat výraznější část šatníku, při výjimečných příležitostech se tuto možnost vyplatí minimálně zvážit. Jak módní půjčovny fungují?
Šaty na jedno použití? Nákup se nevyplatí
Půda pro půjčování oblečení se ve světě připravovala celé roky – jedna z největších platforem, americká Rent the Runway, se spustila už v roce 2009. Příběh jejího začátku přitom ilustruje, proč má tento koncept smysl. Sestra jedné ze zakladatelek si na svatbu koupila šaty, za které utratila pětimístnou částku. A když se dívala na své prázdné bankovní konto a přitom si uvědomila, že si je nejspíš víckrát neoblékne, nadhodila, jak by bylo skvělé moct si podobné modely vypůjčit.
Předplatné vám obmění šatník
V roce 2016 přišla Rent the Runway s konceptem předplatného, které mělo podpořit pravidelné půjčování (dnes se cena pohybuje kolem 100 dolarů za pět kusů šatstva měsíčně). Vzestup firmy však zpomalila pandemie covidu v roce 2020, kvůli níž se poptávka po společenském i kancelářském oblečení téměř zastavila.
V posledních letech se ale půjčování módy znovu rozjelo a zatímco ve Spojených státech Rent the Runway konkuruje například platforma Nuuly, ve Velké Británii nejvíce boduje By Rotation, jež nabízí designérské oděvy, kabelky i doplňky. Pomocí aplikace si můžete vybrané oblečení objednat, a jak je u těchto platforem zvykem, nemusíte si lámat hlavu s čištěním a zpravidla ani s dopravou.
Gen Z chce módu střídat. Udržitelně!
A kdo nejčastěji využívá služeb módních půjčoven? Podle průzkumů daných společností je to především generace Z, které neleží na srdci jen módní stránka (její příslušníci mají větší tendenci oblečky střídat a experimentovat s novými styly), ale i ta ekologická. Planeta je oblečením doslova zahlcená a dává smysl již existující kusy maximálně využít. Značnou část zákazníků tvoří také mileniálové, kteří si tímto způsobem plní své módní sny: dostanou se i k luxusním kouskům bez toho, aniž by za ně utratili polovinu výplaty.
Jaké máme možnosti v Česku?
Předplatné, s nímž byste si mohly oblečení pravidelně půjčovat, u nás zatím nikdo nenabízí, od roku 2022 ale funguje v online prostoru Fashiontéka. Kromě lokální autorské módy tu najdete také řadu zahraničních udržitelných značek a půjčit si lze nejen šaty, ale i kalhoty, topy nebo overaly. Cena za půjčení se liší kus od kusu: šaty na běžné nošení se pohybují kolem tisíce korun za týden, ty designérské si pak vypůjčíte za částku, která se pohybuje od dvou do tří tisíc korun.
Zakladatelky Fashiontéky doporučují investovat do základu šatníku a sortiment půjčovny si projít v případě, že chcete vyzkoušet něco nového nebo budete shánět oblečení pro speciální příležitost, jako je večírek, firemní akce, ples nebo svatba.
Půjčovat lze i v kamenných obchodech
Na společenské příležitosti se vybavíte také v pražském concept storu Sláva!, kde najdete nejen oblečení od českých autorů, ale i doplňky a šperky. Cena se opět odvíjí od konkrétního kusu – večerní šaty zde nabízejí od 3 200 Kč, sekce doplňků začíná zhruba na pětistovce.
Vypůjčení v kamenném obchodě má samozřejmě výhody: kromě toho, že si oblečení předem zkusíte a osaháte, vám také s výběrem vhodného oděvu i doplňků může poradit personál. Zápůjčka je na tři dny a o čištění se nemusíte starat.
Čeští návrháři půjčují stále častěji
S výběrem vám poradí také v Leedě, kde si lze vypůjčit nádherné večerní šaty. Tato módní značka designérky Lucie Kutálkové je populární i u českých celebrit a řadu modelů, které jsou dostupné k zapůjčení, jste mohly vidět na červeném koberci během předávání Českých lvů nebo na karlovarském festivalu. I tady je v ceně zápůjčky zkouška a konzultace celkového stylingu, díky němuž se nebudete muset strachovat o nedodržení dress codu.
Cestou zápůjček jde stále více českých návrhářů, takže jestli sháníte společenské oblečení, klidně k nim zamiřte. Zazářit můžete v okouzlujících šatech od Anamé, Naniche nebo Terezy Rosalie Kladošové. Modely věhlasných zahraničních značek pak nabízí například butik Soline.