Článek
S předepsaným dress codem se setkáváme v dnešní době poměrně často. Najdeme ho na pozvánkách společenských událostí, jako jsou plesy, svatby nebo premiéry v divadle. Stejně s ním mnozí přicházejí do styku i na některých postech v práci. >>>V čem vyrazit na ples?
Dress code dává jasná pravidla
Jasně daný dress code na různých událostech stanoví všem účastníkům pravidla, co si obléct. Máte pocit, že vás to svazuje, protože se nemůžete svobodně rozhodnout, v jakém outfitu vyrazíte? Chyba lávky! O žádné „potlačování svobody“ se nejedná. „Je to způsob, jak ukázat, že chápeme kontext situace a vážíme si těch, s nimiž se setkáváme,“ vysvětluje lektorka etikety Iva Pluháčková. A když dress code dodržíte, neutrhnete si ostudu.
Vyjádříte respekt k ostatním
To, co si oblékneme, odráží úroveň úcty, kterou máme k dané události, lidem i prostředí, v němž se nacházíme. Pokud dorazíte na akci, kde mají všichni společenský oděv, v džínách a tričku jen proto, že jste se chtěli držet svého stylu, budete působit vůči hostiteli i hostům značně neuctivě. „Správně zvolený outfit říká: vážím si vás i této příležitosti. Naopak ignorování pravidel může působit jako přehlížení významu dané situace,“ zdůrazňuje Iva Pluháčková.
Dodržování dress codu není jen projev respektu k ostatním, ale i způsob, jak se vyhnout faux pas a cítit se v každé situaci sebejistě!
První dojem rozhoduje
Všichni víme, že první dojem je klíčový. Podle odborníků si ho utváříme během několika málo vteřin. Jedním z rozhodujících faktorů je právě náš vzhled. A tak správně zvolený oděv může v této kritické chvíli sehrát skutečně klíčovou roli. „První dojem vám může otevřít dveře k novým vztahům a příležitostem. Ať už jde o obchodní jednání, společenskou událost, nebo rande. Váš outfit by měl odrážet to, že vám na situaci záleží,“ vysvětluje lektorka etikety.
V práci jde hlavně o důvěryhodnost
V pracovním prostředí má dress code zvláštní význam. Jeho dodržování ukazuje, že si vážíte nejen svého zaměstnání, ale také kolegů a partnerů. „V byznysu jde hlavně o profesionalitu a důvěryhodnost. Vhodné oblečení signalizuje, že jste připraveni a chápete očekávání obchodních partnerů i kolegů,“ upozorňuje Iva Pluháčková a dodává, že například při obchodních jednáních může nedbalý outfit naznačovat nezájem či nedostatek profesionality.
Naopak elegantní a dobře padnoucí oblečení posílí vaši důvěryhodnost i odbornost a vy tím dáváte najevo, že svou práci berete vážně a chcete dobře reprezentovat firmu, kde pracujete.
Jak se obléct do společnosti
Každá událost si žádá jiný typ oblečení, které odpovídá její povaze a formálnosti. „Na běžné pracovní schůzky nebo méně formální setkání se hodí smart casual, tedy kombinace elegance a pohodlí. Zahrnuje například kvalitní kalhoty, sukni, elegantní halenku či košili, doplněné o sako nebo svetr a vhodnou obuv, která dotváří ležérně elegantní dojem,“ vysvětluje expertka.
Na druhém konci spektra je black tie neboli velmi formální styl, který je vhodný na prestižní události, jako jsou galavečery nebo slavnostní recepce. „Muži oblékají smoking s motýlkem, ženy dlouhé večerní šaty, často doplněné luxusními doplňky,“ uvádí lektorka etikety. Pečlivé promyšlení dress codu tak není jen projevem respektu k ostatním, ale i způsobem, jak se vyhnout faux pas a cítit se v každé situaci sebejistě a pohodlně.
Dress code
Business Formal: Používají ho vysoce postavení manažeři a právníci. Pro muže to znamená tmavý matný oblek doplněný bílou košilí nebo košilí s mírným nádechem barvy a kravatou střídmého vzhledu. Ženy by měly zvolit kostýmek v kombinaci s elegantní halenkou nebo sukni s halenkou. Pozor na vhodnou délku sukně, kratší se nedoporučuje.
Coctail: Hodí se na firemní večírky, vernisáže nebo svatby. Pokud se akce koná do 18. hodiny v jarním nebo letním období, muži zvolí světlejší nebo tmavší oblek. Na události po 18. hodině se pak hodí pouze tmavý oblek s košilí, kravatou nebo motýlkem. Ženy si mohou obléci šaty koktejlky, ale také kostýmky nebo módní overaly. Naopak se nehodí dlouhé večerní šaty, které by pro tuto příležitost byly až příliš formální.
Semi formal: Hodí se na většinu společenských událostí. Muž by měl sáhnout vždy po obleku. Barvu volí podle toho, zda se jedná o denní událost, a podle ročního období. Pro jarní a letní měsíce se přes den hodí světlejší barvy, jasnější barvy košil i doplňků. Naopak pro události po 18. hodině a zimní období jsou vhodné tmavé obleky a tlumené barvy doplňků. Skvělou volbou pro ženy přes den jsou pouzdrové šaty nebo kostýmky. Nemusíte se bát barev. Ve večerních hodinách zabodují klasické koktejlky nebo takzvané malé černé šaty.
Casual: V tomto případě si s oblečením nemusíte příliš lámat hlavu. Stačí, když si vezmete to, co jste zvyklí každodenně nosit. Vyhněte se ovšem teplákům a mikinám!
Klíč k úspěchu
Přemýšlení o tom, co si na sebe obléct, tedy není zbytečná formalita. Je to klíč k tomu, jak zapůsobit, cítit se sebejistě a dát ostatním najevo, že si jich vážíte. „Proto si příště, až budete stát před šatníkem, vzpomeňte, že každá volba správného kousku oblečení má svůj význam a že vhodně zvolený outfit může být vaším nejlepším spojencem,“ radí Iva Pluháčková a dodává: „Je to investice do sebe sama, která se vždy vyplatí. Ukazuje to, že umíte zapadnout do daného prostředí, ale také to, že uděláte vše proto, aby se s vámi okolí chtělo opět a rádo potkávat.“