Článek
Stačí vyslovit její křestní jméno a všichni vědí, o kom je řeč. Jackie Kennedy patří mezi nejvlivnější ikony 20. století a rozhodně to není jen jejím tragicky zkráceným působením v Bílém domě. Jak se vyvíjel styl první dámy, která se později stala paní Onassisovou?
Na ošacení jí roční plat nestačil
Jacqueline Lee Bouvier vyrůstala v bohaté newyorské rodině a měla veškeré předpoklady k tomu, aby se jednoho dne stala elegantní první dámou. Reprezentace a schopnost umět se vhodně obléknout pro ni byla vždy velmi důležitá. Během prvního roku ve funkci první dámy za svůj šatník utratila více, než kolik její manžel jako prezident vydělal (roční plat 100 000 dolarů tehdy JFK věnoval na charitu).
Kdo oblékal první dámu?
Když se Jackie Kennedy stala první dámou, vyměnila své oblíbené francouzské značky (velmi ji ovlivnil rok, který coby dvacetiletá studentka strávila v Paříži) za módní tvůrce, již šijí na půdě Spojených států. Jejím oblíbeným návrhářem se stal Oleg Cassini, který byl nicméně ruského původu a předtím, než se přestěhoval do Ameriky, působil v Evropě. Cassini pro Jackie šil nejen elegantní kostýmky, ale i společenské šaty, které první dáma ráda doplňovala řadou perel a rukavičkami. Slabost měla také pro šperky americké značky Tiffany & Co.
Kostýmek bude v trezoru do roku 2103
Právě očekávání, že bude první dáma nosit tuzemské značky, způsobilo, že si Jackie, se svolením značky Chanel, nechala místním salonem Chez Ninon ušít jejich buklé kostýmek (látka i knoflíky byly z Paříže a od značky Chanel), který se nakonec zapsal do amerických dějin. Malinově růžový kostýmek s tmavými klopami si totiž oblékla 22. listopadu 1963, kdy byl její manžel zastřelen v Dallasu.
Zakrvácený kostýmek („Chci, aby všichni viděli, co mu udělali,“ řekla tehdy Jackie) je dodnes uchován v trezoru Národního archivu ve Washingtonu a na přání rodiny nebude vystaven minimálně do roku 2103. V roce 2003 s nimi totiž jejich dcera Caroline Kennedy podepsala darovací smlouvu a trvala na stoletém zákazu jeho zveřejnění. Sto let by měla být dostatečně dlouhá doba na to, aby jeho případné vystavení zbývající rodinné členy netraumatizovalo.
Nová dekáda, nová módní kapitola
Po smrti svého manžela se Jackie Kennedy na nějakou dobu stáhla z veřejného života. V roce 1968 si pak vzala řeckého lodního magnáta Aristotla Onassise a další životní kapitolu zahájila s novou garderobou. Ačkoli elegance z jejího šatníku nikdy nezmizela, Jackie mohla vyměnit strohé kostýmky za uvolněnější oblečení, odpovídající trendům další dekády.
Jackie a její signature kousky
I v 70. letech se Jackie, tehdy už Onassis, držela svých oblíbených kratších délek, místo lodiček už si ale k šatům mohla brát lehké sandálky. V jejím šatníku zabíraly nejvíce prostoru klasické kousky jako tenké roláky, kalhoty, áčkové šaty a trenčkoty, slabost ale měla i pro kožené kousky nebo leopardí vzor. Jejími signature kousky byly znovu doplňky – perly a rukavičky z předchozí dekády nahradily obrovské sluneční brýle a hedvábné šátky od značky Hermès. A zapomenout nesmíme ani na její kabelku Gucci, která dodnes nosí její jméno.
Po smrti Aristotla Onassise v roce 1975 se začala věnovat práci v nakladatelství, a když se v roce 1988 stala poprvé babičkou, její dcera Caroline prohlásila, že ji nikdy neviděla tak šťastnou. Jacqueline Kennedy Onassis zemřela v roce 1994 ve věku šedesáti čtyř let. Jen pár měsíců předtím jí byl diagnostikován Non-Hodgkinův lymfom.