Článek
Sportovní a turistickou módu pomalu dovádíme k dokonalosti – svědčí o tom počet tuzemských značek, které se touto kategorií zabývají. „V poslední době se smazává hranice mezi čistě outdoorovým oblečením a oblečením každodenním. Barvy jsou tlumenější a střihy univerzálnější. Na druhou stranu bychom neradi zaměňovali pohodlí a pohodlnost. Jsou prostě příležitosti, kam se typicky outdoorové oblečení nehodí. Třeba divadlo,“ říká Jan Štika, brand manažer české značky Hannah.
Přemýšlet nad tím, jaký materiál a kolik vrstev si oblečete, se vyplatí nejen když vyrážíte na túru do lesa, ale třeba i do města na vánoční trhy nebo procházku městem. Naučte se správně vrstvit a už se nebudete nikdy klepat zimou. Máme tipy jak na sportovní kousky, tak i na ty elegantnější.
První vrstva: Jako druhá kůže
Základní vrstvou je spodní tričko, které musí splňovat požadavky na hřejivost, prodyšnost a schopnost odvádět pot. Jaké si vybrat? V první řadě si musíte uvědomit, jak intenzivní bude vaše fyzická aktivita. „Pokud předpokládáte, že bude vyšší a že se zpotíte, měli byste sáhnout po syntetických materiálech, jako je polyester a polyamid, nebo přírodních, jako je merino vlna a Tencel. V současnosti se dokonce kombinují syntetické a přírodní materiály, a tím se dosahuje maximální funkčnosti výrobku,“ říká Karin Zezulková, produktová specialistka značky Craft.
Pokud se jedná o tričko na běžné nošení, klidně i do práce pod halenku, košili nebo svetr, využijte schopností kašmíru, modalu nebo bambusu. Kašmír je jedním z nejdražších materiálů, proto je často v oblečení ve formě příměsi (okolo 10 %). Vyniká tím, že je super příjemný a hřejivý. Zrovna tak modal – jde o celulózové vlákno, které je příjemné na tělo, měkké a nežmolkuje. Oblečení z bambusu spadá do stejné kolonky. Má navíc skvělé termoregulační schopnosti – v zimě hřeje a v létě chladí. Je antistatické a není cítit potem díky antibakteriálním vlastnostem.
Druhá vrstva: Na túry fleece, do práce vlnu
Druhá vrstva by měla umět udržovat tělo v teple. Bude to slabší či silnější mikina nebo svetr. Opět jsou skvělou volbou vlna, kašmír nebo ze syntetických vláken fleece. Volte je podle toho, na jakou aktivitu se chystáte.
Připravte se také na to, že za tyto hřejivé materiály si něco připlatíte. Pokud chcete například svetr z čistého kašmíru, připravte si několik tisíc. Neodsuzujte ale kousky, které mají pouze pár procent příměsi, i ty pěkně poslouží do zimních dní a zahřejí. O tohle oblečení se pěkně starejte, svetry nevyvěšujte na ramínka a perte je šetrně, ať vám vydrží co nejdéle.