Hlavní obsah

Nákupy z druhé ruky? Známé české ženy se za úlovky ze sekáče nestydí! Získáte skvosty a ušetříte peníze i planetu

Foto: Eva Rubínová, Jakub Jurdič, Profimedia.cz

Marta Jandová, Veronika Čermák Macková a Jitka NováčkováFoto: Eva Rubínová, Jakub Jurdič, Profimedia.cz

Slovo „udržitelnost“ se skloňuje stále častěji. Nakupovat kosmetiku v recyklovaných obalech je dnes samozřejmost, ale už jste propadli kouzlu second handů? Je to nejjednodušší způsob, jak udělat něco pro sebe i planetu – a ještě navíc ušetřit.

Článek

Jistě to znáte. Sháníte zimní kabát, ovšem v sezoně stojí tisíce a znatelné slevy přijdou až ve chvíli, kdy už ho pomalu nebudete potřebovat. Navíc – když už si nějaký nový kousek pořídíte, jen cestou do práce potkáte minimálně dva další lidi oblečené v něčem velmi podobném, ne-li stejném. Ano, to je nástraha nákupů v běžných obchodech. Existuje ale způsob, jak na to vyzrát: Zavítat do second handu. A nejen pro oblečení!

Nakupovat nové věci není povinnost

Jakmile jednou vyzkoušíte nákup z druhé ruky, do běžného obchodu se vám už nebude chtít. Všechno vám bude připadat předražené. Navíc se z toho možná stane i zábava – bude to jako „honba za pokladem“ v dospělácké verzi. Pořizování věcí z druhé ruky (v internetových aplikacích či v second handech) je skvělé také z hlediska udržitelnosti. Představuje způsob, jak znovu využít předměty, které už se někomu jinému nehodí, a uchránit je před vyhozením. A ještě tak získáte kousky, jež hned tak někdo nemá.

„Chtěla bych podotknout, že není nutnost ani povinnost neustále nakupovat nejnovější kolekce, abychom ‚šli s dobou‘. Nechci se vystavovat zbytečnému tlaku konzumu a pocitu, že se žádá být pořád trendy a ne out ve ‚starých hadrech‘. Myslím, že je naprosto v pořádku nekupovat si pořád nové oblečení. Prospěje to peněžence, planetě i duševnímu zdraví,“ řekla nám herečka Veronika Čermák Macková.

Když vám to nesedí…

Líbí se vám v second handu nějaký kus oblečení, ale velikost vám tak úplně nesedí? Nechte si ho upravit podle vlastních potřeb u profesionála – nebo se do toho pustíte sami? I když k pořizovací ceně přidáte částku za krejčovské služby, stále vás to pravděpodobně vyjde levněji než koupě zcela nového oděvu. A nesmíte zapomenout přičíst dobrý pocit, že jste udělali něco pro planetu.

Hvězdy, které jdou příkladem

Zatímco některé influencerky se nezdráhají sdílet slevové kódy do různých e-shopů, a to i do takových, které jsou nebezpečné, případně o původu prodávaného oblečení a jeho výrobě panují nejasnosti (třeba že je na ně využívaná dětská pracovní síla), jiné se snaží šířit osvětu. „Dřív jsem spolupracovala s jednou módní značkou. Měli vždy jen letní a zimní kolekci. Najednou k tomu ale začali dělat ještě tematické – velikonoční, halloweenské a podobně - a já jsem si uvědomila, že to opravdu hodně zatěžuje životní prostředí,“ prozradila nám při focení šatníku Marta Jandová.

Z druhé ruky i nábytek

Na instagramu je za hvězdu v oblasti udržitelnosti i Jitka Nováčková, která nakupuje v second handech nejen oblečení pro sebe i dceru, ale také nábytek do bytu, který právě rekonstruuje.

A to je další benefit, pokud se nezdráháte nakupovat z druhé ruky. Zdaleka totiž nejde jen o oblečení, získat touto cestou lze i doplňky do domácnosti či nábytek. K tomu kromě aplikací nebo portálů slouží také starožitnictví, trhy či vetešnictví (nenechte se odradit názvem), kde najdete skvosty a za pár korun tu můžete občas vylovit i skryté poklady.

Zkušenosti s tím má i oblíbená herečka Vlastina Svátková: „Koupila jsem v obchodě s levným nábytkem naprosto kýčovitý konferenční stolek ze skla a mosazi. Stál pár korun, a když jsem ho dotáhla domů, každý se divil, co to je za příšernost. Ale mě přitahoval. Asi za rok jsem ho viděla na Pinterestu, začala jsem googlit a zjistila jsem, že jsem si koupila umělecké dílo Bonsai Tree od belgického designéra Willyho Dara. Prodává se jen v aukčních domech za obrovské peníze.“

Upcyklace: Proměňte staré na nové

Upcyklace a upcycling? Moderní slova, která popisují dobrý tradiční způsob, jak dál využít staré věci, které se z různých důvodů nehodí pro svůj původní účel. Můžete si vyrobit třeba nákupní či plážovou tašku ze starého trička nebo z toho, které kvůli pěkné barvě a materiálu koupíte z druhé ruky. Za pár minut a bez jehly a nití. Jak na to? Podívejte se na video:

Video: Jak vyrobit tašku ze starého trika bez šití

Anketa

Kupujete zboží z druhé ruky?
Ano, snažím se nakupovat výhradně udržitelně.
68,1 %
Občas, ale cíleně tyto aplikace ani obchody nevyhledávám.
23,6 %
Ne, štítím se toho. Raději si připlatím.
8,3 %
Celkem hlasovalo 72 čtenářů.

Načítám