Článek
Termín „nahé šaty“ se poprvé objevil ve 30. letech 20. století, podle módní historičky Kimberly Chrisman-Campbell měl ale jiný význam, než je tomu dnes. „Tehdy se tento pojem používal k popisu šatů bez ramínek, které lidem přišly vyloženě odhalené,“ vysvětlovala v rozhovoru pro BBC Culture.
Odvážná a nestydatá Marilyn Monroe
Později se tak začalo říkat šatům v tělovém odstínu, které navozovaly dojem nahoty, a to nás posouvá k roku 1962, kdy Marilyn Monroe zpívala prezidentu Johnu F. Kennedymu Happy Birthday. „Marilyn byla skutečně první osobou, která si tento typ šatů oblékla coby večerní róbu. Nikoli jako jevištní nebo filmový kostým,“ tvrdí Kimberly Chrisman-Campbell. Skicu šatů nakreslil tehdy začínající návrhář Bob Mackie, který asistoval kostýmnímu výtvarníkovi Jean Louisovi. Aby šaty zdobené 2 500 kamínky opravdu dokonale obkreslovaly křivky, došili je až na těle Marilyn Monroe, a to krátce předtím, než vyšla na pódium.
Návrhář Jean Louis zemřel v roce 1997, Bob Mackie ale letos oslavil 84. narozeniny a dožil se tak momentu, kdy se šaty na červený koberec vrátily. Z toho, že si je v roce 2022 na Met Gala oblékla Kim Kardashian, ale radost neměl. „Myslím, že to byla velká chyba. Byly navrženy pro ni. Nikdo jiný by si ty šaty oblékat neměl,“ řekl pro Entertainment Weekly a dodal, že Marilyn byla jen jedna. „Byla to bohyně,“ doplnil.
Není nic krásnějšího než nahé tělo
V druhé polovině 60. let se pak do průsvitného trendu pustil návrhář Yves Saint Laurent, který v roce 1968 představil šifonové šaty s pásem ze pštrosího peří. „Není nic krásnějšího než nahé tělo,“ hlásal Yves Saint Laurent, jehož odkaz i módní značka (i když už jen jako Saint Laurent) žije dál. S nahotou pracuje i její současný kreativní ředitel Anthony Vaccarello, který ji vnímá jako oslavu ženského těla. Jeho průsvitné šaty si letos do Cannes přivezla například modelka Bella Hadid (ve fotogalerii).
Cher a ikonické šaty s peříčky
Přelom 60. a 70. se vyznačoval svobodou a rebelií, na kterou tehdy slyšela i zpěvačka Cher. Jejím dvorním návrhářem byl tehdy Bob Mackie (kruh se uzavřel!), který pro ni ušil dnes už ikonické průsvitné šaty doplněné kamínky a peříčky. A ačkoli byla tehdejší doba uvolněnější, zpěvaččiny šaty vzbudily poprask. Oblékla si je na tehdejší výstavu Metropolitního muzea umění a nechala se v nich nafotit na obálky magazínů Vogue a Time. „Cher na sobě chtěla mít něco zábavného. Ve své kůži se cítila opravdu dobře,“ vzpomínal Bob Mackie s tím, že lidé byli z šatů rovným dílem nadšeni i zděšeni. V některých zemích se dokonce časopisy, které ji měly takto oděnou na obálce, nesměly prodávat.
Když šaty prosvítí blesky
V roce 1969 svými šaty na premiéře filmu Slogan ohromila i Jane Birkin, která ovšem podobně jako modelka Kate Moss v roce 1993 netušila, že si obléká skrz naskrz průsvitný model. V obou případech totiž zapracovaly blesky fotoaparátů. Kate Moss britskému Vogue řekla: „Nevěděla jsem, že jsou tak průsvitné, dokud druhý den nevyšly moje fotky v novinách. Když jsem v nich odcházela z domu, rozhodně mi tak průsvitné nepřišly, ale evidentně byly,“ vysvětlovala modelka, která dodala, že netušila, že o nich bude mluvit ještě o třicet let později. „Byl to super večer a super šaty,“ dodala.
Rihanna už by polonahá nešla
Kompletně průsvitné šaty si naopak vědomě oblékla Rihanna na předávání cen CFDA v roce 2014 – model od Adama Selmana pokrývalo více než 200 000 krystalů a zpěvačka si pod ně oblékla jen tělová tanga, (polo)nahá by už ale dnes jako dvojnásobná máma na veřejnost nešla.
Měly by být bradavky tabu?
V posledních dvou letech jsou průsvitné šaty vidět s takovou frekvencí, že už nikoho nepřekvapí. V roce 2021 ale herečka Zoë Kravitz čelila takovému množství hejtů za to, že si na Met Gala oblékla síťované šaty, že si musela naordinovat digitální detox a od instagramu se odpojit. Své si vyslechla i herečka Florence Pugh, když si oblékla průsvitné šaty od Valentina a vynechala podprsenku. Její kritici neopomněli okomentovat velikost jejích prsou, herečka je ale s naprostým klidem odpálkovala.
Proč by nesměly být vidět ženské bradavky, nechápe ani Olivia Wilde, která podporuje hnutí Free the nipple. Podle ní je ženské tělo zbytečně stigmatizováno. Herečka a režisérka se nechala s ňadrem venku vyfotit i na obálce Elle, bradavku ale musela mít přelepenou srdíčkem. Mimochodem ženské bradavky, vyjma fotek zobrazujících kojení nebo témata kolem zdraví (například snímky po mastektomii), stále blokuje i instagram.