Článek
Lyžařská sezona teprve začíná a my věříme, že se ještě vzpamatuje. Buďte tedy připravené vyrazit na hory vyzbrojené tím správným funkčním oblečením. Zaměříme se i na stylové kousky, protože dávno už nemusíme řešit jen technické parametry a vybírat můžeme i očima. Zde jsou základní vrstvy, které by vám neměly na svahu chybět.
První vrstva odvádí pot
První vrstva je jasná. V zimě se člověk potí, a tak je v první řadě potřeba odvést od těla pot, protože mokré tričko je téměř jistě zárukou nachlazení. Výbornou sací i hřejivou schopnost má prádlo z merino vlny, službu udělá i to vyrobené ze syntetiky (polyester a polyamid). Vyplatí se i kombinované materiály. Dejte si hlavně pozor, aby vám dobře sedlo. „Důležité je, aby vaše termoprádlo bylo přiléhavé a pohodlné na kůži, ale ne těsné a omezující. Příliš těsný kousek by mohl zpomalit průtok krve v určitých oblastech těla, což by zejména při sportovních aktivitách mohlo být nebezpečné,“ říká Ruslan Skopal, spolumajitel obchodů Trenýrkárna. Jinými slovy: těsné prádlo, ale i ponožky, rukavice či obuv s sebou nese vyšší riziko omrzlin.
A ještě jedna důležitá poznámka: vlhkost musí proniknout i do dalších vrstev oblečení a pak pryč do ovzduší. Sebedražší termoprádlo tak nebude fungovat, pokud si přes něj vezmete jakoukoliv další neprodyšnou vrstvu, která úniku zamezí. Výsledkem je zpocené tělo, zima a prochladnutí organismu.
Druhá vrstva hřeje
Úkolem dalších vrstev je nejen pustit vlhkost dál, ale také dobře izolovat teplo. K tomu poslouží silnější tričko s dlouhým rukávem, správná mikina, případně oboje. „Měla by být z materiálů, které spolehlivě odvádí pot a zároveň mají funkci termoregulační. To může být třeba teplý fleece či mikiny z merino vlny. Gramáž druhé vrstvy, tedy její tloušťku, volte podle typu aktivity a vašich potřeb,“ radí produktová specialistka značky Craft Karin Zezulková. Obecně se podle ní dá říci, že čím silnější materiál, tím větší teplo vám bude. Na běžky vám tedy bude stačit mikina tenčí, při sezení na lanovce oceníte teplejší kousek. Klidně mějte hřejivých kousků vícero a přioblékněte se ve chvíli, kdy se při sportu zastavíte a odpočíváte.
Třetí vrstva chrání
Na horách je třetí vrstvou myšlena lyžařská bunda, jejímž úkolem je ochránit před vnějším počasím. Jdete-li běžkovat, je jasné, že třetí vrstva bude rozhodně tenčí. Může ji tvořit softshelová bunda či nějaká odolná větrovka s dobrou membránou (usnadní odpařování vlhkosti směrem od těla, ale nepropustí vodu dovnitř). I třetí vrstva musí být prodyšná, abyste se pod ní příliš nepotili. Odolnost proti dešti se udává v takzvaném vodním sloupci, ten by měl být ideálně kolem 10 000 mm pro rekreační lyžaře, pro sportovce i vyšší.
A jaké bundy jsou letos v kurzu, co se týče barev? Na horách se bude nosit klasická černobílá kombinace, ke slovu se dostává i fialová a zelená nebo jemné pastelové barvy. Pokud budete chtít vyniknout, vsaďte na netradiční, ale rozhodně originální metalické tóny modré.
Přituhne i ve městě, máte už svou zateplenou bundu podle posledních trendů?