Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Bandage (v doslovném překladu obvaz nebo bandáž) dress patří spolu se zavinovacími šaty Diane von Fürstenberg nebo malými černými Coco Chanel k šatům, které zásadně ovlivnily svět módy. Jejich tvůrce, Hervé Léger, totiž přišel s úplně novým designem šatů, jež vypadají, jako by byly sešité z řady elastických pruhů.
Peugnet? To nikdo nevysloví
Ačkoli si s konceptem bandage šatů pohrával v polovině 80. let i Azzedine Alaïa, byl to francouzský návrhář Hervé Peugnet, kdo přišel na počátku 90. let s průlomovým modelem. Než si založil vlastní značku, pracoval pro módní domy Chanel a Fendi, kde se potkal s návrhářem Karlem Lagerfeldem, na jehož radu si Peugnet změnil jméno.
Podle Lagerfelda se příjmení vyslovovalo příliš složitě, a návrhář si tak začal říkat Léger (podle francouzského slova légèreté – lehkost). Design ikonických šatů, které ho přežily, ho přitom napadl náhodou – během tvorby našel zbytky látek a zkusil je jednoduše přiložit k sobě.
Šaty ve stylu sexy mumie
Hervé Léger šaty představil v roce 1992 ve své podzimní ready-to-wear kolekci a v módním světě způsobil senzaci. The New York Times jeho počin označily za „sexy mumiový look“ a brzy se ho chytla řada hvězd, v čele se supermodelkou Cindy Crawford nebo herečkou Salmou Hayek.
Po roce 2000 přišla nová éra
Značku Hervé Léger na konci 90. let odkoupila skupina BCBG Max Azria a návrhář začal pracovat pod jménem Hervé L. Leroux. Původní značka Hervé Léger ožila pod novým vedením v roce 2007, kdy návrhář Max Azria se svou ženou Lubov představil na fashion weeku kolekci pod hlavičkou Hervé Léger by Max Azria. A znovu měla obrovský úspěch.
Ve stejném roce odstartoval boom bandage šatů a v Hollywoodu snad nebyla jediná celebrita, která by je na sobě neměla. Rihanna, Kim Kardashian, Victoria Beckham, Gisele Bündchen, ale i Kate Winslet – ty všechny se nechaly obepínat šaty, kterým tehdy bylo rovných patnáct let.
Bandage dress jsou pletené
Návrhář Max Azria pak upřesnil, že se šaty nevyrábějí pomocí nastříhaných pruhů, ale ve skutečnosti se pletou a jednotlivé části se následně přichytávají k sobě. Předností šatů vždy byla jejich pružnost, díky které na těle působily opravdu jako obvaz a krásně tvarovaly postavu, jejich majitelky by vám ale potvrdily, že jsou poměrně těžké.
Peugnet dělal ty nejúžasnější šaty
Když v roce 2017 návrhář s rodným jménem Hervé Peugnet ve věku šedesáti let zemřel, jedna z jeho slavných klientek, burleskní tanečnice Dita Von Teese, napsala na instagram: „Dělal ty nejúžasnější šaty, které dávaly vyniknout ženské kráse, místo aby od ní odváděly pozornost. A řekla bych, že byl opravdu jediným návrhářem, který uměl vytvořit šaty hodné moderní bohyně.“
Převezme šaty generace Z?
Ačkoli jsou dnes červené koberce plné provokativně transparentních šatů, ve vzduchu visí další nárůst popularity bandážových modelů. Módní trendy kopírují dvacetileté cykly (ačkoli se v poslední době výrazně zkracují) a je jen otázkou času, kdy se vrátíme k téhle obepnuté siluetě. Nebo minimálně generace Z, která s nimi ještě neměla šanci přijít do kontaktu. K „zetku“ patří mimochodem i modelka Kaia Gerber, jež si nedávno od své mámy, supermodelky Cindy Crawford, jedny z jejích bandage šatů vypůjčila. Kdo ji bude následovat?