Článek
Nepostradatelná věc v životě ženy? Pokud upustíme od vážnějších témat, bude odpovědí rtěnka. Ta se totiž nepřestává prodávat ani v dobách krize, jak ukazují průzkumy, a existuje pro to i název – lipstick effect. Taková rtěnka totiž nezruinuje rozpočet, ale rozhodně zvedne náladu. A právě jí patří dnešní článek.
Historie rtěnky
Je jedno, zda jste ženou ve starověku nebo v 21. století. Ve vaší výbavě by vám nikdy neměla chybět rtěnka. Jedná se totiž o jedno z nejdéle existujících líčidel vůbec. Rty si lidé barví tisíce let, a i když se její složení v čase měnilo v závislosti na podobě a možnostech - od tradiční tuhé rtěnky až po tekutou podobu - základ už nejstarší rtěnky tvořila stejně jako dnes tuková složka smíchaná s barevnými pigmenty. Ty se získávaly drcením rostlin, ovoce, drahokamů nebo brouků.
Středověk a nástup katolické církve byl pro rtěnku dobou temna. Byla totiž znamením uctívání ďábla a nosily ji jen „čarodějnice“. Do kurzu ji vrátila královna Alžběta I. v raném novověku v 16. století, kdy si oblíbila kombinaci výrazných rtů a alabastrové pleti. Stejně tak milovala červenou i Marie Antoinetta v 18. století. Rtěnka nemohla chybět u divadla a milovaly ji prostitutky. Postupem času si vydobyla svoje místo u filmu a zákonitě i na módním piedestalu, až se stala neodmyslitelným doplňkem a nástrojem pro sebevyjádření žen. První rtěnku vyrobenou v továrně představila značka Guerlain na konci 19. století.
Co rtěnka obsahuje?
Začátek dvacátého století byl pro rtěnku revolucí. „Revolučním krokem bylo první kovové pouzdro na rtěnky, aby se dala nosit bezpečně v kabelce po celý den,“ popisuje Veronika Přibylová, brand managerka české značky Dermacol. „Pak přišla na řadu receptura, která se začala vylepšovat o další novodobé ingredience v podobě silikonů a polymerů k zajištění dlouhotrvajícího účinku nebo zmatňujících látek.“
Co obsahuje rtěnka dnešní doby? Kombinaci vosků, olejů (např. mandlový, makový, jojobový) a barevných pigmentů. „Dnes je pro zákaznice důležitá nejen obrovská barevná škála, ale i uživatelské benefity spojené s aktivními látkami, které by měla hmota obsahovat. V současnosti hraje prim koncept rtěnky, která nejen zkrášluje, ale i o rty pečuje,“ dodává odbornice.
Rtěnkový proces
Jak dlouho trvá proces od nápadu po hotovou rtěnku? „Od vize po hotový výrobek je dlouhá cesta. Vyvíjení hmoty, která je dlouhotrvající, nebo dokonce voděodolná, o rty pečuje a chrání je, může trvat měsíce i roky,“ prozrazuje Veronika Přibylová. Cesta začíná ve vývojové laboratoři, v druhé fázi probíhá testování. Posuzuje se barevná škála, textura rtěnky, vhodná příchuť a v neposlední řadě i parfemace a obal.
Ten správný odstín!
Červená rtěnka sluší blondýnkám i tmavovláskám. Nosila ji Marilyn Monroe i Elizabeth Taylor.
Jaká bude slušet vám? „Na mých kurzech líčení je sázkou na jistotu odstín Ruby Woo nebo víc malinový All Fired Up od MAC, případně matná verze Red Alert od H&M. Vždy se to ale odvíjí od konkrétního pigmentu rtů, takže je důležité zkoušet a hledat, zda vám bude sedět víc podtón do modra nebo do oranžova,“ vysvětluje make-up artistka Soňa Šajdáková.
„Kromě červené rtěnky vám ale nesmí chybět ani hydratační balzám a univerzální nude rtěnka, která nemusí být vždy dokonale vykreslená, ale stačí ji zlehka vklepat do rtů, pokud právě spěcháte,“ doporučuje make-up artistka. „Tady můžu doporučit tělovou rtěnku od Charlotte Tillbury odstín Pillow Talk nebo přírodní rtěnku Alima odstín Lucy, ty jsou sázkou na jistotu,“ dodává na závěr.
A co vy, uměly byste si představit dnešní svět bez rtěnky? Jaká je vaše nejoblíbenější? Tyhle vedou u nás v redakci!