Článek
Diagnóza: citlivá pleť. Je náchylnější k podráždění, které může pramenit z okolního prostředí (mráz, vítr), ale také z nevhodné pečující či dekorativní kosmetiky. Taková pokožka má ztenčený obranný plášť z lipidů, které ji udržují hydratovanou a brání proti vnějším vlivům. A pokud o ni pečujete špatně, může se to projevovat začervenáním, vyrážkami a svěděním.
Pravidla večerní rutiny pro citlivou pleť
A co citlivá pleť potřebuje? Především posílit obrannou bariéru, zklidnit, regenerovat a hydratovat. A může mít mnoho podob – citlivá může být třeba i mastná pokožka. My se ovšem zaměříme na nejčastější variantu: spojení citlivé a suché pleti. Jak uložit zranitelnou pleť večer do postele, abyste se vyspaly do krásy?
1. Dvoufázové odlíčení
„V péči o citlivou, reaktivní pleť platí více než kdy jindy, že méně znamená více. Určitě je vhodné večer začít jemným čištěním pleti,“ říká Jana Murčová, produktová manažerka a odborná školitelka značky Anna Brandejs, a radí: „V případě, že používáte SPF a make-up, doporučuji dvoufázové čištění, kdy první hutnější přípravek smyje make-up a nečistoty a druhý pleť dočistí a připraví na příjem aktivních látek.“
Ideální je zvolit jako první odličovací olej, který účinně odstraní líčidla, a poté čisticí mléko, gel nebo balzám. Rozhodně se vyhněte vysušujícím a odmašťujícím variantám s peelingy nebo jílem – ty patří na odolnější a tužší mastnou pleť.
2. Tonikum
Důležitým krokem po odlíčení je dočištění a zklidnění. Tonikum dodá pleti zároveň hydrataci a vyrovná její pH. Rozhodně tento krok nepřeskakujte a dodržujte ho i ráno!
3. Sérum a noční krém
Po důkladném čištění pleti by mělo přijít na řadu sérum. „Proniká do hlubších vrstev kůže a oproti krému, který působí pouze na povrchu, je schopné vyživit zevnitř. Je tedy zásadní hlavně večer, kdy pleť přes noc regeneruje a absorbuje nejvíc aktivních látek,“ doporučuje Tereza Hošková, kosmetička z paralékárny La Pharmacie Française.
Jak vybrat pleťové sérum? „Dejte přednost minimalistickým formulím přípravků, které byly vyvinuty speciálně pro citlivý typ pleti. Hledejte přípravky s obsahem vitaminu E, aloe vera, bambuckého másla či extraktu z bavlníku,“ radí Tereza Hošková. Další vhodné ingredience jsou skvalan, panthenol a ceramidy, které posilují ochranný lipidový plášť pokožky. Účinná jsou i prebiotika. Proč? „Prebiotická kosmetika podporuje kožní bariéru,“ upozorňuje Jana Murčová.
Večerní péči uzavřete výživnějším nočním krémem, který bude pokožku přes noc krásně regenerovat.
Příčiny citlivé pleti
Pokud je pokožka citlivá, jedná se o stav, nikoliv o typ pleti! Je to tedy pouze dočasný problém, který má řešení. „Doporučuji vyhledat odborníka – dermatologa nebo kosmetičku, kteří pomohou především se správným určením typu pleti a následně doporučí přípravky na míru. Další část je na vás - musíte vytrvat a o pokožku pravidelně pečovat každý den, jinak se výsledky nedostaví,“ radí Tereza Hošková.
Pravidla péče o citlivou pleť
Někdy může přecitlivělost pramenit z přemíry kosmetiky. Pokožka je přesycená, případně kombinujete problematické ingredience.
- Zjednodušte si rutinu na co nejméně produktů.
- Vyhněte se zkoušení stále nových produktů. Nový přípravek testujte třeba týden, jak se váš obličej cítí, pokud nedobře, vraťte se na čas ke starší péči, nezkoušejte ihned nic dalšího.
- Vyhýbejte se dráždivým ingrediencím. Jaké látky by neměly na citlivou pleť přijít? „Například retinol nebo alkohol. Vysušuje hydrolipidový film, který je pro zdraví pleti nezbytný,“ doporučuje Tereza Hošková.
- Vyhýbejte se mechanickému dráždění. Nevhodné je přehnané čištění štětinovými nebo silikonovými kartáčky. „Pozor i na silně exfoliační či abrazivní produkty, které zhoršují fungování ochranné kožní bariéry,“ varuje Jana Murčová.