Článek
Řešíte stárnutí pleti a zajímají vás techniky, jak přirozený proces zpomalit? Pak by vás měla zajímat epigenetika. Tato věda zkoumá, jak se na fungování genů podepisuje mimo jiné životní styl či vnější okolnosti.
Jednovaječná dvojčata mají stejný genetický materiál. A kdyby bylo stárnutí předem „naprogramováno“, pak by stárla stejným způsobem. „To byl dlouhodobě obecný předpoklad. Ale stárnutí jednovaječných dvojčat může probíhat velmi rozdílně, což je způsobeno odlišnými vnějšími faktory, tedy životním stylem, stravou, stresem nebo UV zářením,“ vysvětluje biochemička Elke Grönniger za společnost Eucerin. Dlouhověkost a svěží pleť tedy nejsou jen výsadou vyvolených, kteří vyhráli „genetický jackpot“.
Škodí kouření i sluneční záření
Co nejvíc negativně ovlivňuje stárnutí? „Domnívám se, že hlavní důvody, proč někteří lidé vypadají mnohem starší, než jsou ve skutečnosti, jsou stres a nezdravý životní styl. Přestože dnes máme k dispozici množství informací, jak pečovat o své tělo a zdraví, mnozí lidé tato doporučení ignorují,“ říká Kateřina Adamcová, specialistka na estetickou a anti-aging medicínu z kliniky Artmedica Clinic.
„Genetika samozřejmě hraje roli, ale špatná životospráva má často ještě výraznější dopad. Kouření například způsobuje ztrátu elasticity pleti a lidé, kteří si nechrání pokožku před slunečním zářením pomocí ochranných faktorů, si zadělávají na předčasné stárnutí a zvýšené riziko kožních nádorů,“ vysvětluje lékařka.
Abychom to shrnuli. Rychlost stárnutí pokožky máte z velké míry ve svých rukou. A ta nejlepší věc, která je doporučována odborníky napříč světem krásy, je používat každý den krém s SPF ochranou – i když slunce nesvítí. Například Korejky, které jsou péčí o pleť pověstné, dokonce aplikují SPF i na doma.
Jaké jsou příčiny stárnutí pleti?
- Vnitřní faktory: Klíčovou roli hraje genetika, tedy dědičný program, který nám předávají rodiče. Kromě toho existuje tzv. teorie omylu, podle níž může dojít k chybám během replikace DNA – a i to může přispět ke změnám způsobu stárnutí.
- Vnější faktory: Zahrnují vlivy prostředí a životní styl. Patří sem strava, fyzická aktivita, pracovní podmínky či místo, kde žijete. Důležitou roli hraje dále to, zda jste během života utrpěli úrazy nebo podstoupili operace. „Do vnějších faktorů se zahrnuje také teorie volných radikálů, která je často diskutována jak v odborné literatuře, tak v médiích. Souvisí se životním stylem a stravováním,“ říká lékařka Kateřina Adamcová z kliniky Artmedica Clinic.
Kdy pleť začne viditelně stárnout
Stárnutí organismu se samozřejmě nelze ubránit. Tento proces začíná již v relativně mladém věku, i když jeho projevy nejsou vidět hned. „V období kolem 25. roku ve tkáních, včetně pleti, začíná klesat produkce kolagenu, elastinu a dalších důležitých složek. Tyto látky jsou klíčové pro pevnost, pružnost a hydrataci kůže a od této doby ubývají zhruba o jedno procento ročně,“ popisuje Kateřina Adamcová.
Nejvýraznější proměnou pak pleť projde především mezi 40.–50. rokem vlivem snižování hladin ženských hormonů. „Tento pokles má za následek výrazné projevy stárnutí. Pleť se stává sušší, ztrácí pružnost a objevují se vrásky. Dalším faktorem, který urychluje změny pleti a je dán sníženou produkcí estrogenu, je přirozené zpomalení obnovy buněk a snížení prokrvení pleti. To pak vede k unavenějšímu a povadlejšímu vzhledu,“ líčí lékařka.
Epigenetická kosmetika udržuje buňky mladší
Zdravý způsob života prospívá celému organismu, pro svěží pleť je důležitá navíc pravidelná péče. Třebaže jsou některé buňky v průběhu let „vypnuty“, existuje tzv. epigenetická kosmetika, která je umí „nahodit“ zpět a tím pokožku cíleně osvěžovat. Většinou se jedná o liftingová a omlazující séra – jejich složení využívá nejnovější poznatky a látky (např. peptidy a různé proteiny). Nicméně – žádné pečující produkty nikoho samy o sobě nespasí, zásadní roli hraje celkový přístup ke svému tělu i duši.
Mohlo by vás zajímat: Zkoušely jste omlazovat obličej pomocí face jógy nebo liftingových masáží?