Článek
O léčbě akné se říká, že je to běh na dlouhou trať. Ale ve chvíli, kdy koukáte na velký červený pupínek, zrovna tohle slyšet nepotřebujete. Jak se se zaníceným místem co nejrychleji vypořádat? První pomoc je jednoduchá!
Příčiny akné v dospělosti
Ačkoli do dvacítky jsou tyto kožní obtíže nejčastější, nejspíš z vlastní zkušenosti víte, že se pupínky rozhodně netýkají jen dospívajících. Jestliže se dlouhodobě trápíte s větším výsevem akné i později, ujistěte se, že máte dobře nastavenou péči, tedy správné čištění pleti, vhodnou exfoliaci i kvalitní hydrataci pokožky, a pokud si s problémy ani nadále nevíte rady, navštivte dermatologa.
S menšími potížemi s pupínky se potýká – více či méně často – většina lidí. Kromě nevhodné kosmetiky, péče nebo stresu jsou příčinou obzvlášť hormonální změny. „Občasným akné trpí v dospělosti především ženy, a to zejména během menstruace nebo období těhotenství,“ říká Lucia Mansfeldová, dermatoložka z pražské kliniky Perfect Clinic. Nejvíce ohrožené jsou přitom majitelky mastné pleti, která má k ucpávání mazových žláz větší tendence.
Mačkat, nebo nemačkat?
Stalo se, pupínek se objevil a vy jste v pokušení ho ihned vlastnoručně odstranit? Předtím ale většina kožních lékařů varuje. „Neodborné vymačkávání může vést k vzniku infekce, pupínky se hojí déle a zvyšuje se riziko tvorby jizev,“ upozorňuje Lucia Mansfeldová.
Nejlepší a nejšetrnější strategie je proto zacílit na problém už tehdy, když se teprve klube. „Když se objeví pupínek, častokrát ho stačí několikrát denně potřít gelem s aktivními látkami. Jde o jednoduchou a cílenou péči, která jednorázově vyřeší problém,“ radí docentka Jarmila Rulcová, vedoucí lékařka Dermatologického centra SynCare v Brně, a podotýká, že u rozsáhlejšího akné je namístě navštívit lékaře.
Když už mačkat, tak správně!
Co si ale počít ve chvíli, kdy už je pupínek zralý, vy se s ním odmítáte ukazovat na veřejnosti a termín na kosmetiku nemáte? Přece jen se rozhodnete pro „drsnější“ zásah? Podle profesorky Moniky Arenbergerové, přední české dermatoložky, je klíčový správný postup, který – ruku na srdce – málokdo dodržuje. Pleť by se měla nejprve napařit a čištění by mělo probíhat zásadně s umytýma rukama. Pomoci vám přitom mohou i nejrůznější moderní pomůcky – třeba expresor. Místo pak ošetřete, vyhněte se ale přípravkům s lihem (alkoholem) a raději sáhněte po zmíněné cílené péči: látky obsažené v lokálním gelu pomohou i s hojením.
Rychlá první pomoc na akné
Nejlepší je vůbec se nedostat do situace, kdy získáte pocit, že bez vymáčknutí to nepůjde. Jak na to? Už ve chvíli, kdy se pupínek poprvé ozve, aplikujte první pomoc: lokální gely. Obsahují protizánětlivé látky – jedná se o různé kyseliny (nejčastěji salicylová nebo azelaová), niacinamid, síran zinečnatý, benzoyl peroxid, oktopirox nebo obecně retinoidy. Před použitím si důkladně umyjte ruce a gel na postižené místo aplikujte několikrát denně – stačí kapka.
Kromě gelu v tubičce či v roll-onu, který se opravdu vyplatí mít v záloze, si můžete pořídit i speciální náplasti napuštěné aktivními látkami. Jejich výhodou je, že vytvoří bariéru mezi pupínky a okolními vlivy, což mohou být i vlastní „nenechavé“ ruce. Některé se dají použít i pod make-up, takže se nemusíte upínat jen na noční využití.