Článek
Kosmetické firmy vsázejí na nejrůznější účinné látky. Tou osvědčenou staletími je růže, která se v kosmetice a medicíně používá už od starověku, a to především ve formě růžového esenciálního oleje. „Růžový olej je jedna z nejvzácnějších a nejdražších omlazujících a regeneračních kosmetických surovin na světě a je účinná v pouhých pár kapkách,“ vysvětluje Eva Horčíková, kreativní vývojová specialistka pro značku Manufaktura. Kleopatra i bohyně Afrodita moc dobře věděly, co používat…
Růže, zázrak pro pleť
Esenciální olej z růže je velmi aromatická, luxusní a smyslná vonná složka, která je základem spousty parfémů, ale i pečující kosmetiky, a to nejen díky krásné vůni. Jeho využití je opravdu rozmanité: „Funguje jako afrodiziakum, antidepresivum, má regenerační, zklidňující a protizánětlivé účinky. Používá se také hojně v aromaterapii pro své harmonizační účinky,“ vyjmenovává Eva Hořčíková.
S pletí umí doslova zázraky a růži můžeme řadit mezi top anti-age ingredience. „Produkty s obsahem růže potěší každou ženu se zralou či suchou pletí. Pokožka bude krásně regenerovaná a vyživená,“ doporučuje Jiřina Horvathová za přírodní kosmetiku Nobilis Tilia.
Pojďme se podívat pod povrch růžových okvětních lístků, nebo tedy spíš na jejich povrch. Růže umí posílit lipidovou vrstvu pleti, která slouží jako ochranný štít. Je to díky obsahu mnoha rostlinných vosků, které pomáhají na pleti budovat ochranou bariéru - a ta citlivé nebo stárnoucí, zralé pleti chybí.
„Tyto rostlinné vosky pokrývají všechny okvětní lístky a působí jako skutečná fyzická bariéra, která dodává lístkům odolnost, pružnost a schopnost odolávat vnějším vlivům,“ vysvětluje Philippe Msika, vedoucí oddělení inovací a vývoje Yves Rocher. Díky růžovému oleji pak můžete tyto obranné schopnosti využít i pro svoji pleť.
Luxus v okvětních lístcích
Jedná se o jeden z nejluxusnějších a nejdražších přírodních vonných olejů používaných v kosmetice. Hlavními výrobci jsou Bulharsko, Francie, Maroko a Sýrie. Vonné silice se získávají z růže damašské a stolisté. Výroba růžového oleje ale rozhodně není procházka růžovým sadem: „Okvětní lístky růží se obvykle sklízejí ručně a brzy ráno, než začne hřát slunce, které je při sklizni největším nepřítelem. Na výrobu 1 kg růžového oleje je zapotřebí cca 4500 kg růžových květů. Pro představu - zkušený sběrač květů natrhá za den asi 20 kg květů,“ vysvětluje Eva Hořčíková. Olej tedy nikdy nenajdete v jeho čisté podobě, ale jako součást receptur krémů nebo pleťových olejíčků.
Olej i voda
Kromě oleje se růže využívá i na oblíbené pleťové vody (hydroláty). Ty můžete používat na dočištění pleti pomocí tamponu jako druhý krok v odličování nebo s nimi obličej přestříkat pro osvěžení a zklidnění. Také se hodí jako podklad, pokud ale používáte olej, musíte ho nanášet na vlhkou pleť.
2 tipy k růžové aromaterapii
- V rámci aromaterapie se doporučuje růžový olej využívat, když potřebujete podpořit svoji ženskou stránku, sebevědomí, uklidnit emoce a pocuchané nervy. Při každém natření krémem nebo použití květové vody tedy vnímejte i omamnou vůni.
- Růže vám dvakrát nevoní ? Nebojte, její čas ve vašem životě teprve přijde. „Musíte do ní teprve dozrát,“ říká Adéla Zrubecká, odbornice na aromaterapii a spolumajitelka kosmetické firmy Nobilis Tilia.