Článek
Že mají vůně velkou moc, je známá věc. Důkazem budiž aromaterapie: přírodní terapeutická metoda, která využívá síly éterických olejů pro zlepšení zdraví a nálady i k ovlivnění emocí.
Éterické (esenciální) oleje jsou koncentrované a vysoce účinné výtažky ze silic rostlin. Mohou mít analgetické či antidepresivní účinky, zvednout náladu i dodat odvahu. „Působí na třech úrovních – na fyzické tělo a na psychiku a na duševní pohodu. Třetí úroveň je pak hodně podprahová a dá se tak pracovat s vnitřním dítětem nebo řešit traumata. Pole působení éterických olejů je tedy holistické,“ vysvětluje Petra Kaiserová z firmy Nobilis Tilia.
Éterické oleje uklidní i povzbudí
Nabídka éterických olejů je široká a výjimkou nejsou ani konkrétně zacílené směsi: například na podporu soustředění, na imunitu či na zlepšení komunikace. Jednoduše je nakapejte do difuzéru nebo aromalampy a nechte provonět místnost. Nicméně pozor, esenciální olejíčky nepatří přímo na kůži. Jsou velmi koncentrované a účinné a mohly by pokožku podráždit.
Potřebujete zklidnit? „Vsaďte na bergamot. Je vhodný třeba při nervovém napětí, funguje tedy jako antidepresivum. To umí i květinové vůně – třeba jasmín nebo santal,“ říká Petra Kaiserová. Pro klid v duši a lepší spánek je skvělá levandule.
A co když potřebujete nakopnout? „Vyzkoušejte olej z rozmarýnu! Ráda ho používám třeba při delší jízdě autem. Nakapu pár kapek na koberečky, a jak se vůně v malém prostoru uvolňuje, působí povzbudivě a rozproudí krev v žilách,“ radí odbornice. Rozmarýn dokáže opravdu nabudit, proto se ve formě éterického oleje nedoporučuje lidem s vysokým krevním tlakem!
Osobní parfém na míru
Aromaterapie může být provázána i s tvorbou parfémů. Dříve to byla výsada celebrit a boháčů, dnes je možné si dát namíchat svoji osobní vůni u parfemáře. A nemusí jít jen o to, co vám voní, ale co právě potřebujete. „Například když introverta čeká teambuilding, činnost mozku povzbudí speciální vůně, v níž jsou citrusy a rozmarýny, které fungují jako psychické tonikum,“ vysvětluje Radka Cvoligová, majitelka pražského Atelieru of Senses.
Sílu vůní lze tedy použít i k cílené práci s psychikou a s osobností a právě Radka Cvoligová unikátně propojuje parfémářské řemeslo, psychologii, olfaktoterapii (= čichová terapie) a aromaterapii: pracuje nejen s vonnými složkami, ale i s osobnostním testem MBTI a spolupracuje s psychoterapeuty. Výsledkem je vůně na míru povaze. „Vybírám takové vonné látky, které ovlivňují jednotlivé aspekty osobnosti. Pokud na sobě chcete pracovat, musíte rozklíčovat svoje silné a slabé stránky. Esenciální oleje a parfumérské složky pak pomohou v jejich zkvalitňování,“ vysvětluje parfémářka.
Může takhle působit i vůně, kterou koupíte normálně v obchodě? Ano, ale nikdy nepůjde tak do hloubky. „Parfém vytvořený v parfumerii znázorňuje celou osobu,“ vysvětluje expertka.
Osvěžující roll-on do kabelky
Potřebujete okamžitou vzpruhu, zklidnění anebo lepší náladu? To vše můžete získat pomocí roll-onů, které jsou tvořeny většinou směsí esenciálních olejů. Používají se na zápěstí, na spánky nebo na zátylek kdykoli během dne.
Kosmetika + aromaterapie v jednom
Také mnohé kosmetické značky využívají sílu aromaterapie, když chtějí nabídnout holistickou, celostní péči. Stres se na kráse podepisuje, tak proč třeba nespojit účinky nočního krému i uklidňující vůně pro lepší spánek, a tudíž pro krásnější pleť?
Nejčastěji to lze využít u odličovacích olejů, másel nebo například nočního krému či séra. Abyste využili sílu vůně, naneste produkt do dlaní, přiložte je k nosu, několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte a až pak nanášejte na obličej či na tělo. Z péče se tak může stát harmonizační rituál.