Článek
Během podzimních a zimních měsíců se mnohdy stává, že pokožka působí tak trochu jako „bez života“, ztrácí na pružnosti, je nadměrně vysušená, šupinkovatí a vystupují drobné vrásky. Tomu všemu je potřeba přizpůsobit výběr vhodných kosmetických produktů i každodenní pečující rutinu.
Každý typ pleti vyžaduje jinou péči
(Nejen) v zimě se potřeby pleti liší podle jejího typu. Suchá pleť vyžaduje hutné a výživné krémy, které posílí její přirozenou ochrannou bariéru a pomohou udržet vlhkost. Mastná pleť potřebuje i v tomto období především kvalitní čisticí emulze, a také hydrataci, avšak v lehčí formě.
„U problematické pleti se sklonem k akné je základem péče pravidelné čištění, ideálně přípravky s obsahem AHA kyselin a důsledné používání hydratačních krémů s protizánětlivými složkami. Všechny typy pleti pak potřebují ochranu před UV zářením, šetrné čištění a dostatečnou hydrataci, aby se předešlo dehydrataci a narušení přirozené bariéry,“ shrnuje Denisa Jasinská, zakladatelka české kosmetické značky Essenté.
Hydratace a ochrana na prvním místě
Vítr a mráz pokožku vysušují, proto by kosmetické přípravky používané v zimě měly být dostatečně výživné, hutnější konzistence a poskytovat pokožce dlouhodobou ochranu. Potřebná je samozřejmě i hydratace, protože pouze dobře hydratovaná pleť je schopna odolávat vnějším podmínkám, lépe se regeneruje a vrásky se na ní tvoří pomaleji než u pleti, které vlhkost chybí.
„V zimě doporučuji volit výživnější hydratační krémy než ty, které používáte v létě. Velmi důležité jsou také hydratační boostery, které se nanáší ještě pod krém, pomáhají zlepšit elasticitu pleti a zabraňují ztrátě vlhkosti z jejích povrchových vrstev,“ říká Denisa Jasinská. Alespoň jednou týdně je podle ní velmi vhodné použít na obličej a krk hydratační krémovou masku, která pokožku důkladně zvlhčí, povzbudí buněčnou aktivitu a zároveň vytvoří liftingový efekt.
Péče o extra citlivou pokožku
Pleti v zimě nesvědčí časté přechody mezi venkovním a vnitřním prostředím, velké teplotní extrémy mohou vést k podráždění a začervenání pokožky. V případě, že se vaše pokožka stane hypersenzitivní (extrémně citlivá), může se dokonce projevit kuperóza neboli popraskané žilky, či dokonce rosacea (růžovka).
Je proto vhodné používat přípravky určené speciálně pro hypersenzitivní pleť, které poskytují okamžitou úlevu od podráždění, zmírňují zarudnutí, zlepšují žilní mikrocirkulaci, hydratují a projasňují. Ideálně použít booster a následně nanést krém proti začervenání.
Jakou kosmetiku vybrat
„Nejen v zimě, ale obecně po celý rok, doporučuji se při výběru kosmetických přípravků zaměřit na tzv. kosmeceutika, což jsou přípravky na pomezí kosmetiky a farmacie. Nepracují totiž pouze na povrchu pokožky, ale umožňují aktivním látkám pronikat do jejího nitra a tam působit,“ říká Jasinská s tím, že během chladných měsíců je důležité používat takové produkty, které pokožku ochrání před chladem, větrem a také suchým vzduchem v interiérech. Pečující kosmetika, jako jsou krémy a séra, by měla obsahovat výživné složky posilující kožní bariéru a kvalitně pokožku hydratovat.
„Pokud jde o make-up, jeho hlavní funkcí je poskytovat pokožce ochranu. Kvalitní make-up je proto dobré používat celoročně. Make-upy většinou obsahují ochranné SPF filtry, které i během zimy ochrání pleť před škodlivým slunečním zářením. Pro chladnější období roku je dobré zvolit make-up na olejové bázi,“ říká Silvie Siegr, vizážistka značky Dermacol.
Jsou v zimě povoleny hydratační krémy?
Pokožka potřebuje pravidelnou dávku vláhy bez ohledu na roční období. Bohužel se stále mnoho lidí domnívá, že hydratační krémy by se neměly v zimě používat, protože voda v nich obsažená by mohla „zmrznout“ na obličeji při nízkých teplotách.
Podle Jasinské jsou při použití kvalitní kosmetiky tyto obavy zcela zbytečné. Moderní přípravky totiž působí i ve spodních vrstvách pokožky, kde aktivní látky ovlivňují buněčný metabolismus. Například nízkomolekulární kyselina hyaluronová, která proniká do hlubších vrstev pokožky, je prý typickým příkladem – pozitivně ovlivňuje buněčnou regeneraci a hydrataci pleti.
Jakých chyb se v zimě vyvarovat
- Nezapomínejte, že sluneční paprsky mohou být v zimě velmi intenzivní, což platí zvláště ve vyšších nadmořských výškách. Krémy s vysokým ochranným faktorem (SPF 30 nebo 50) jsou zejména na horách nezbytné.
- Pozor na příliš časté a horké sprchy, sice příjemně prohřejí tělo, pokožku ale zbavují jejího přirozeného ochranného filmu, což vede k nadměrnému vysušování.
- Mnoho lidí v chladném období roku často zanedbává pitný režim, protože tolik nepociťují žízeň. Nedostatek tekutin ale přispívá k dehydrataci pokožky.
- V zimě není vhodné příliš často aplikovat na pokožku peeling, který může narušit kožní ochranný film, už tak namáhaný chladným počasím. Odborníci doporučují používat peeling maximálně jednou týdně a volit velmi šetrné exfoliační přípravky.