Článek
Jednou to je koenzym q10, podruhé retinol, pak jeho přírodní varianta bakuchiol nebo peptidy. Který z nich je na vrásky nejlepší? Tato otázka není přesná, musíte se ptát, jaký z nich je nejlepší konkrétně pro vás a váš typ pleti.
„V kategorii anti-age kosmetiky máme opravdu hodně možností, co se týče výběru aktivních látek. Je to dáno zčásti určitě i tím, že ne každá látka je vhodná pro všechny. Můžeme si tedy vybrat podle našeho typu pleti, ale také hlavně aktuálního stavu pokožky,“ vysvětluje Vendula Ficelová, biochemička a kosmetická vývojářka.
Kdy s anti-age kosmetikou začít? „Jasná hranice neexistuje. Naštěstí máme ale pár indicií. Tou první je přibližně 25. rok, kdy se začíná zpomalovat tvorba látek jako kolagen nebo elastin a také celkově kožní obnova,“ vysvětluje odbornice na kosmetiku.
Jestli se vám vrásky objeví dřív, nebo později, záleží také na vaší genetice, životním stylu a opět i typu pleti - na té suché se začnou vrásky tvořit dřív než u mastné pokožky. „S anti-age kosmetikou tedy doporučuji začít v 25 letech jakou součást prevence, nebo když pozorujete už menší vrásky.“ Z jakých účinných látek se vyplatí podle Venduly Ficelové vybírat?
1. Retinoidy
Jednou z nejprostudovanějších skupin látek jsou retinoidy a jedná se o deriváty vitaminu A. „Jejich jedinečné schopnosti spočívají v podpoře tvorby kolagenu, elastinu i kyseliny hyaluronové. Také zrychlují kožní obnovu, díky které se mladší buňky rychleji dostanou na povrch, pokožka je tak zářivější a samozřejmě na pohled mladší,“ popisuje odbornice. To zní opravdu jako elixír mládí.
Skvěle funguje i na pleť aknózní, protože retinoidy dokážou regulovat tvorbu mazu. „Ale teď přichází nevýhody. Je to dráždivá složka a její toleranci si pleť musí vybudovat, určitě nesedne velmi citlivé pleti.“ Začínejte tedy na malých koncentracích a používejte výrobky s retinoidy maximálně 2× týdně. Potom můžete frekvenci i koncentraci navyšovat.
- Ve složení kosmetiky najdete různé formy vitaminu A: retinol, retinal, retinyl palmitate, retinyl acetate nebo hydroxypinacolone retinoate.
- Retinoidy jsou ideální v rámci večerní péče a ve formě sér. Zvyšují totiž citlivost pokožky na slunce. Proto při jejich používání mažte přes den pokožku krémem s SPF.
- Nekombinujte je s AHA a BHA kyselinami, pro pokožku by to byla velmi dráždivá kombinace.
- Retinoidy nejsou vhodné v těhotenství, vhodnou alternativou je zcela přírodní bakuchiol.
2. Vitamin C
Co se týče ranní péče, tam je hrdinou dne vitamin C. „Jednou z jeho skvělých vlastností je antioxidace, tedy ochrana před oxidačním stresem způsobeným volnými radikály, které vznikají například ze slunečního záření,“ říká Vendula Ficelová. „Také dokáže v pokožce podpořit tvorbu kolagenu, protože se na ní sám podílí.“ Celkově umí pokožku projasnit, sjednocovat a zesvětlit pigmentové skvrny nebo menší jizvy.
- Ve složení kosmetiky hledejte názvy jako ascorbic acid, sodium ascorbyl phosphate nebo ascorbyl glucosid.
- Vitamin C je často součástí nejrůznějších pleťových sér nebo masek, jež používejte na vyčištěnou pleť.
- Nemusí být vhodný pro citlivou pleť - může ji dráždit.
3. Peptidy
Nyní věnujte pozornost peptidům. Představují skupinu látek, které působí jako signální molekuly. Jsou schopny totiž předávat dalším buňkám důležité informace.
„Mezi nejpopulárnější anti-agingové peptidy patří argirelin a matrixyl. Argirelin je schopen zmírnit tvorbu vrásek podobně jako botulotoxin. Matrixyl zjemňuje vrásky tím, že předává signál fibroblastům v pokožce, aby začaly produkovat více kolagenu,“ vysvětluje Vendula Ficelová.
- Peptidy jsou často součástí anti-age krémů, masek, ale také sér. Záleží na vás, jakou formu zvolíte.
- Jejich použití se nemusíte obávat, při výběru kosmetiky pouze zohledňujte svůj typ pleti.
4. AHA kyseliny
O AHA kyselinách jste už asi slyšeli. Vyskytují se totiž u exfoliačních přípravků nebo tonerů. „Alfa-hydroxy kyseliny mají exfoliační schopnost, to znamená, že pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky z povrchu pleti,“ vysvětluje Vendula. Proč to ve své skincare rutině potřebujete? „S postupem věku se kožní obnova zpomaluje a buňky se mohou hromadit. To způsobuje mdlý, šedý tón pleti s nerovnoměrnou texturou,“ argumentuje odbornice.
AHA kyseliny jsou schopny nejenom odstranit tyto odumřelé buňky, ale také podporují zrychlení kožní obnovy. Podporují také tvorbu kolagenu a poradí si i s pigmentovými skvrnami. Díky kyselinám můžete očekávat hladkou texturu pleti, prozáření i zpevnění pokožky. Často jsou doporučované i pro péči proti akné.
- Ve složení hledejte kyseliny: glykolová, mléčná, mandlová nebo azelaová.
- Nemusí vyhovovat citlivé pleti, proto začínejte s malými koncentracemi a dodržujte frekvenci použití, kterou výrobce uvádí na obalu výrobku.
- Můžete zvolit formu peelingu, tonika nebo séra.